Były premier Katalonii Carles Puigdemont, ścigany hiszpańskim listem gończym został zatrzymany w niedzielę w Niemczech.

Informację o zaplanowanej decyzji sądu przekazał Ralph Doepper zastępca prokuratora generalnego Szlezwika-Holsztynu, gdzie miało miejsce zatrzymanie byłego premiera Katalonii. Przekazał również, że obecnie Puigdemont pozostaje w rękach policji, a prokuratura sprawadza, na jak długo może być zatrzymany na podstawie wydanego przez Hiszpanię europejskiego nakazu aresztowania. Dodał także, że w poniedziałek Puigdemont stanie przed sądem w związku z procedurą wydania sądowego nakazu zatrzymania.

O tym, czy trafi później do aresztu w związku z procedurą ekstradycyjną, zdecydować ma Wyższy Sąd Krajowy Szlezwika-Holsztynu na podstawie dokumentacji strony hiszpańskiej. Sąd ten sprawdzi, czy istnieją podstawy do ekstradycji Puigdemonta, a także czy jego wydanie władzom hiszpańskim jest prawnie dopuszczalne. Jeśli nie znajdzie się przeszkód prawnych, to ostatecznie decyzję w sprawie ekstradycji zostanie podejęta Prokuratura Generalna Szlezwika-Holsztynu – powiedział Doepper.

CZYTAJ TAKŻE: Puigdemont zatrzymany w Niemczech – trafi do hiszpańskiego aresztu?

Prokurator generalny Hiszpanii oskarża byłego szefa rządu Katalonii o wywołanie rebelii, przekroczenie uprawnień i sprzeniewierzenie środków publicznych, bo tak oceniony został fakt organizacji przez jego rząd zeszłorocznego referendum o niepodległości regionu i jej ogłoszenie to tymże referendumPod koniec października Puigdemont uciekł do Belgii, gdzie znalazł schronienie dzięki wsparciu reprezentującego również separatystyczne tendencje Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), który jest częścią koalicji rządzącej tym krajem.

Do zatrzymania miało dojść na autostradzie tuż za granicą Niemiec. Puigdemont trafił na niemiecki komisariat. Towarzyszą mu jego prawnicy. Jak twierdzi Cuevillas „jest traktowany prawidłowo cały czas”. Zatrzymanie potwierdził rzecznik niemieckiej policji twierdząc, że doszło do niego o godz. 11.19. Puigdemont kierował się do Belgii.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply