Duński minister ds. imigracji i integracji poinformował, że Kopenhaga planuje budowę „ukraińskich miast” w celu przyjęcia dużej ilości uchodźców.

„Przygotowujemy się do zakwaterowania Ukraińców w jakiejś formie ukraińskich miast, gdzie sprawowana byłaby opieka nad dziećmi i prowadzona byłaby edukacja w języku ukraińskim” – powiedział Mattias Tesfaye w wywiadzie dla gazety Berlingske .

Tesfaye przekazał, że liczba uchodźców w Danii może ostatecznie osiągnąć 100 000, pięć razy więcej niż wcześniej szacowano, a liczba ta potencjalnie przekroczy 40 000 do Wielkanocy.

„Ukraińskie miasta” mogą znajdować się wokół nieużywanych obiektów, takich jak szkoły, szpitale, koszary lub domy opieki, z których każdy może pomieścić setki uchodźców.

wywiadzie dla tej samej gazety Martin Damm, duński samorządowiec, powiedział, że przy tak dużej liczbie Ukraińców przybywających właśnie do kraju, system opieki społecznej nie jest w stanie ich wszystkich wchłonąć w normalny sposób, stąd wyszukiwanie innych rozwiązań.

Wcześniej rząd Danii zapowiedział, że jest zainteresowany „szybką ścieżką”, która przyspieszyłaby drogę uchodźców ukraińskich do wejścia na lokalny rynek pracy.

Jak informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda podkreślił niedawno, że polskie władze są przeciwnikami jakiegokolwiek przymusowego przenoszenia „naszych gości z Ukrainy” z Polski do innych krajów.

„My, jako polskie władze, jesteśmy przeciwnikami jakiegokolwiek przymusowego przenoszenia ludzi z Polski do innych krajów” – zaznaczył. Podkreślił zarazem, że Polska prosi o pomoc i „każde wsparcie przyjmuje z wdzięcznością”.

Przeczytaj: Kaczyński: żadnych relokacji uchodźców, o środki dla nich nie prosimy

W wyniku wojny do Polski napłynęło już ponad 2,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Przypomnijmy, że premier Polski Mateusz Morawiecki zwrócił się do Komisji Europejskiej żeby udzieliła ona pomocy Ukraińcom przybywającym do naszego kraju.

CZYTAJ TAKŻE: UNHCR: 4,3 mln uchodźców z Ukrainy, 7,1 mln osób przesiedlonych wewnętrznie

Kresy.pl / berlingske.dk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz