Rosyjskie wojsko podaje, że schwytało w Mariupolu brytyjskiego ochotnika z ukraińskiego Legionu Międzynarodowego, Aidena Aslina.

Jak podaje BBC, rosyjskie wojsko podaje, że schwytało w Mariupolu brytyjskiego ochotnika z ukraińskiego Legionu Międzynarodowego, Aidena Aslina. We wtorek rodzina Aslina przekazała BBC, że jego jednostka przygotowuje się do poddania się siłom rosyjskim.

Aslin pojawił się teraz na zdjęciach i materiałach wideo opublikowanych przez stronę rosyjską. “Wierzę, że to on na zdjęciach. Chcemy tylko, aby był traktowany zgodnie z konwencjami genewskimi” – powiedziała jego matka. “Mamy tylko nadzieję, że może będzie jakiś rodzaj wymiany więźniów. Nie wiemy, co jeszcze możemy teraz zrobić, poza ciągłym naciskaniem na Ministerstwo Spraw Zagranicznych”.

Narzeczona Aslina pochodzi z Ukrainy, sam przeprowadził się do tego kraju w 2018 roku.

Na fragmencie nagrania, które zostało udostępnione w mediach społecznościowych słychać m.in. jak pada pytanie o to, “czy Aslin zabijał ludzi w Mariupolu”. Brytyjczyk odpowiedział, że “nie wie”, bo nie brał udziału w żadnych bitwach.

Przypominamy, że podczas briefiengu prasowego ministerstwa obrony Rosji podano, że w wyniku ostrzału, rosyjskie wojsko zlikwidowało oddział 30 polskich najemników w obwodzie charkowskim.

Rosyjskie MON podało, że “oddział 30 najemników z prywatnej polskiej jednostki wojskowej został ‘zlikwidowany’ w obwodzie charkowskim”. Jak podał portal Interia, Łukasz Jasina rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie mógł potwierdzić tych informacji. “Nie mamy takich informacji i niczego takiego nie potwierdzamy”.

Jak informowaliśmy, ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko napisał na Telgramie – “Za Ukrainę, w składzie legionu gruzińskiego walczy były wicepremier Gruzji Georgi Baramidze” – zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti. 54-letni Baramidze jest weteranem gruzińskiej polityki. Został po raz pierwszym członkiem parlamentu Gruzji jeszcze w 1992 r. Wziął udział w “rewolucji róż” u boku Micheila Saakaszwilego. W 2003 r. objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych, a w 2004 ministra obrony. Potem odpowiadał w rządzie za integrację Gruzji ze strukturami zachodnimi, a w 2004 r. został wicepremierem.

Honczarenko opublikował krótkie nagranie, na którym Baramidze twierdzi, że w obecnej wojnie po stronie Ukrainy walczy 300-400 Gruzinów. Jedna grupa ma obecnie znajdować się pod Kijowem. Drugi oddział ma znajdować się w Charkowie.

Zobacz też: Brytyjski wiceminister obrony nie wykluczył wysłania żołnierzy na Ukrainę

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

RIA Nowosti przytacza także ocenę naczelnika Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego rosyjskich Sił Zbrojnych gen. Siergieja Rudskiego, który ocenił, że po w szeregach Ukraińców walczy “ponad 6,5 tys. cudzoziemskich najemników i terrorystów z 62 państw”.

Zobacz też: Kanada rozmieści w Polsce 150 żołnierzy

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply