Liczba Polaków migrujących do Szwecji spada z każdym rokiem. Coraz więcej polskich obywateli wyjeżdża z tego kraju. Takie wnioski wynikają z przedstawionych w czwartek przez szwedzki Centralny Urząd Statystyczny (SCB) danych.

W 2019 roku w Szwecji zarejestrowało się 3154 osób z polskim obywatelstwem. Jest to najniższy wynik w ciągu ostatnich 10 lat.  Rok 2015 był pod tym względem rekordowy, bowiem do Szwecji przyjechało wówczas 5552 Polaków. W zeszłym roku najwięcej w historii, ponieważ aż 2013 osób z Polski opuściło Szwecję. Liczba ta systematycznie wzrasta od 2014 roku, gdy ze Szwecji wyjechało 1147 Polaków.

Zobacz także: „Rz”: coraz więcej Polaków myśli o powrocie z Irlandii

Z danych SCB wynika, że w 2019 roku w Szwecji zameldowanych było 93,7 tys. osób urodzonych w Polsce. Urząd podał, że w dniu 1 stycznia 2020 roku w Szwecji zamieszkiwało ponad 10,3 mln osób.

W latach 2010-2019 ludność Szwecji wzrosła o ponad 986 tys. osób. Za 73 proc. tej liczby odpowiada imigracja. W ostatniej dekadzie każdego roku przybywało do Szwecji około 100 tys. imigrantów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W Szwecji osiedliło się w ubiegłym roku 115 tys. osób z zagranicy. Największą grupę stanowili powracający z innych krajów Szwedzi (11,9 tys.), w dalszej kolejności obywatele Indii (7,3 tys.), Afganistanu (6,8 tys.) oraz Syrii (6,1 tys.).

Zobacz także: NBP: 15 proc. Polaków chce wrócić z emigracji do Polski – bez względu na zarobki

PAP / kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz