Liczba Polaków chcących wyjechać z Polski rośnie, a w ciągu roku liczba osób skłonnych do wyjazdu za granicę wzrosła o 400 tysięcy – podaje portal Money.pl, powołując się na dane GUS i raport nt. migracji zarobkowych Polaków.

Portal money.pl zwraca uwagę, że mimo zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który chcę ściągać z zagranicy Polaków, którzy wyemigrowali, liczba naszych rodaków chcących do wyjazdu z kraju rośnie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przybywa osób wyjeżdżających z Polski. Na koniec ubiegłego roku było ich o 4,9 proc. więcej niż w 2015 roku. Podczas gdy różnica między latami 2015 a 2014 wynosiła 3,3 proc. Oznacza to, w przełożeniu na liczby, że na koniec 2016 roku poza granicami Polski czasowo przebywało w sumie około 2,5 mln Polaków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej przytaczaliśmy wyniki badań firmy Work Service, według których 14 proc. Polaków rozważa wyjazd zarobkowy za granicę w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie 85 proc. zadeklarowało, że nie myśli o emigracji. Wskazywano, że „zdecydowanie” emigracyjne plany odrzuciło 68 proc. badanych, czyli aż o 18 pkt. proc. więcej niż cztery lata wcześniej. Jednocześnie, w tym okresie odsetek zdecydowanych na wyjazd spadł o 5,7 pkt. proc. To m.in. na tym aspekcie koncentrowano uwagę.

Jednak Money.pl zwraca uwagę, że wyniki tego badania („Migracje zarobkowe Polaków”) oznaczają, że o emigracji zarobkowej w najbliższym czasie myśli blisko 2,8 mln Polaków. Podczas gdy rok temu taką opcję rozważało 12 proc. ankietowanych. Tym samym w ciągu roku liczba Polaków skłonnych do wyjazdu za granicę wzrosła nominalnie o 400 tysięcy.

Co czwarty Polak skłonny do szukania pracy za granicą deklaruje, że myśli o krótkoterminowy wyjazd, natomiast o stałej emigracji myśli co piąty badany. To jednak nominalnie 280 tys. osób, a większość z nich deklaruje chęć przeprowadzki wraz z całą rodziną.

Jednocześnie, cytowany w raporcie prezes Work Service Maciej Witucki zaznacza, że „poprawiająca się sytuacja na rynku pracy zaczyna odgrywać rolę w planach migracyjnych”. Jego zdaniem, coraz częściej o podjęciu decyzji ws. wyjazdu decydują takie czynniki jak bezpieczeństwo, w tym kwestia zamachów terrorystycznych na Zachodzie.

Dane GUS wskazują, że Polacy najpopularniejszymi kierunkami emigracji Polaków są nadal Wielka Brytania, Niemcy, Holandia czy Skandynawii (przede wszystkim Norwegia i Szwecja). Co trzeci ankietowany Polak rozważający wyjazd wskazuje na Niemcy.

Ponadto, z badań Work Service wynika, że emigrację rozważają głównie osoby młode. Ponadto, niemal 90 proc. Polaków planujących wyjazd to osoby niemające wyższego wykształcenia. Co ważne, blisko 70 proc. z nich ma w Polsce pracę – 40 proc. na pełny etat. Pokazuje to, że motywem wyjazdów jest nie brak miejsc pracy, co wysokość wynagrodzeń. Istotny jest także standard życia i możliwość zwiedzania świata. Stałą jest natomiast tendencja, że poziom chęci do emigracji jest najwyższy na wsiach i w miastach do 100 tys. mieszkańców (72 proc.).

Czytaj także: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Generalnie, wg GUS w ubiegłym roku najbardziej wzrosła liczba emigrantów do Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, Szwecji i Niemiec. Coraz mniej Polaków wybiera z kolei Włochy czy Hiszpanię.

Przypomnijmy, że na początku roku CBOS podawał, że Polacy są coraz mniej skłonni do emigracji zarobkowej, a odsetek osób gotowych do wyjazdu z kraju za pracą jest najniższy od 8 lat. Według tego sondażu, 8 proc. Polaków było gotowych wyjechać do pracy za granicą. Z czego 2 proc. mówiło, że obecnie stara się podjąć tam pracę. 84 proc. twierdziło, że nie jest zainteresowanych wyjazdami, a 6 proc. byłoby zainteresowanych ofertą takiej pracy, ale nie zamierza szukać jej samodzielnie.

Przeczytaj: Tyszka o skali emigracji Polaków i imigracji Ukraińców: głupki PO-PiSowe dają się mamić tanią propagandą

Wśród osób zainteresowanych wyjazdem przeważały osoby młode, w wieku 18-24 lata. CBOS zwraca uwagę, że wiek jest czynnikiem mający największy wpływ na plany dot. emigracji zarobkowej.

Money.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz