CBOS: Polacy coraz mniej skłonni do emigracji zarobkowej

Według CBOS, odsetek Polaków deklarujących gotowość do emigracji jest najniższy od 8 lat. Są to głownie ludzie młodzi.

Według najnowszego sondażu 8 proc. Polaków jest gotowych wyjechać do pracy za granicą. Z czego 2 proc. mówi, że obecnie stara się podjąć tam pracę. 84 proc. twierdzi, że nie jest zainteresowanych wyjazdami. 6 proc. byłoby zainteresowanych ofertą takiej pracy, ale nie zamierza szukać jej samodzielnie.

W latach 2010-2013 odsetek osób skłonnych do emigracji zarobkowej wzrastał co roku od 8 do 14 proc., po czym spadał w kolejnych latach.

Wśród osób zainteresowanych wyjazdem nadal przeważają osoby młode, w wieku 18-24 lata. Osoby w wieku 25-34 lata, w mniejszym stopniu (13 proc.), a w wieku 35-54 – zdecydowanie mniej (5-8 proc.). Starsi Polacy w zasadzie nie wykazują zainteresowania pracą za granicą. CBOS zwraca uwagę, że wiek jest czynnikiem mający największy wpływ na plany dot. emigracji zarobkowej.

Przeczytaj: Polacy coraz rzadziej rozważają emigrację zarobkową

Obecnie, według danych GUS, poza Polską przebywa obecnie ok. 2,4 mln Polaków. Większość z tych, którzy wyjechali w ciągu ostatnich 10 lat, związała się z jednym krajem (81 proc.). Polacy najczęściej wyjeżdżali do Niemiec – w ubiegłym roku pracuje lub pracowało tam 41 proc. ankietowanych przez CBOS osób. Poza tym, Polacy wyjeżdżali zarabiać do Wielkiej Brytanii (23 proc.) i Holandii (20 proc.), którą pod względem pracy interesuje się ostatnio coraz więcej osób. Niemcy dominowały też pod względem kraju, będącego celem wielokrotnych wyjazdów zarobkowych (56 proc.). Ci, którzy jechali do jednego kraju, wybierali głównie Wielką Brytanię (30 proc.).

Czytaj również: Ukraińcy chcą masowo emigrować – na stałe lub za pracą

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply