Pracownia Kantar Millward Brown na zlecenie Work Service przeprowadziła sondaż “Migracje zarobkowe Polaków”. Wynika z niego, ze coraz mniej Polaków rozważa wyjazd z kraju.

Jak wynika z sondażu Kantar Millward Brown 14% badanych Polaków rozważa wyjazd z Polski w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie 85% zadeklarowało, że nie myśli o emigracji. Wśród nich, “zdecydowanie” emigracyjne plany odrzuciło 68%. To o 18% więcej niż cztery lata wcześniej. Spadek zdecydowanych wyjazd spadł zaś o 5,7%.

Portal Wilnoteka cytuje prezesa Work Service, Macieja Wituckiego, który zamówił badania Kantar Millward Brown. “Rośnie odsetek osób deklarujących posiadanie atrakcyjnej pracy w kraju, a jednocześnie maleją deklaracje o braku odpowiedniego zatrudnienia w Polsce. Dlatego coraz większą rolę odgrywają czynniki geopolityczne. Już niemal połowa respondentów uważa, że zamachy terrorystyczne w zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji” – stwierdził Witucki.

W ciągu czterech lat doszło tez do zmian kierunków emigracji Polaków. Z sondażu wynika, że najpopularniejszym państwem docelowym są obecnie Niemcy. Wskazało na nie 32% badanych, aż o 18 więcej niż w poprzednim tego typu sondażu. Na drugim miejscu jako wymarzony kierunek emigracji znalazła się Wielka Brytania. Wskazuje ją już tylko 19% respondentów. Jak wskazują wyniki wpływ na spadek popularności tego państwa jako celu polskiej emigracji zarobkowej ma proces opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Na dalszych miejscach znalazły się: Norwegia (11%), Holandia (9%) i Szwecja (5%)

Stałą jest natomiast tendencja, że poziom chęci do emigracji jest najwyższy na wsiach i w miastach do 100 tys. mieszkańców (72%).

Czytaj także: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

wilnoteka.lt/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply