Chorwacja to kolejny kraj UE, który domaga się zwolnienia z embarga na import rosyjskiej ropy i produktów rafineryjnych. Chodzi o szósty pakiet sankcji przeciw Rosji, zaproponowany przez KE w środę.

Chorwacja domaga się od Komisji Europejskiej zwolnienia, które umożliwiłoby jej kontynuowanie importu pochodnych ropy naftowej do produkcji oleju napędowego w rafinerii w Rijece po 2022 r. – poinformował w piątek chorwacki dziennik Večernji List.

W dyskusjach w ramach Rady UE, która ma przyjąć propozycję Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy w ciągu sześciu miesięcy oraz produktów ropopochodnych do końca roku, Chorwacja opowiada się za zwolnieniem – zwraca uwagę portal Total Croatia News. Kraj chce kontynuować import pochodnych ropy naftowej do produkcji oleju napędowego w rafinerii w Rijece po 2022 r.

Chorwacki koncern INA potwierdził doniesienia dziennika Večernji List.

Przypomnijmy, że w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zaprezentowała szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, proponując m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy w ciągu 6 miesięcy, a produktów ropopochodnych przed końcem roku. Doniesienia medialne wskazywały, że Węgry i Słowacja mają zostać czasowo zwolnione z embarga na rosyjską ropę i będą mogły ją importować do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów. Przyjęcie pakietu wymaga zgody wszystkich krajów członkowskich UE.

Mimo czasowego zwolnienia z zaproponowanego przez KE unijnego embarga na rosyjską ropę, rząd Węgier zapowiada, że zawetuje te propozycje z uwagi na kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Premier Viktor Orban ostrzega, że przyjęcie takich sankcji byłoby “historyczną klęską”.

Czechy i Bułgaria także wskazały, że chcą zwolnienia z zakazu importu ropy przynajmniej do końca 2023 roku – pisze Total Croatia News.

Piątkowe doniesienia agencji Reuters wskazują, że Komisja Europejska zaproponowała zmiany w planowanym embargu na rosyjską ropę, aby dać Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na przygotowanie się do zmiany dostaw energii. Wspomniane kraje byłyby zwolnione z embarga do 2024 roku.

total-croatia-news.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply