Kurs bitcoina spadł do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Wyprzedaż jest spowodowana kolejną decyzją chińskich władz, która zmierza do ograniczenia transakcji kryptowalutowych. Chińskie władze nakazały krajowym podmiotom zaprzestanie oferowania usług powiązanych z handlem wirtualnymi walutami. Kolejne chińskie prowincje wprowadzają także zakaz kopania bitcoinów.

W poniedziałek przed południem na giełdzie w Londynie bitcoin tracił 8 proc. Kurs waluty wynosił 33 070 dol. Ether także zanotował mocne spadki – 12 proc. do 1 993 dol. Agencja “Bloomberg” zwróciła uwagę w poniedziałek, że wyprzedaż jest odpowiedzią inwestorów na politykę Chin. Chińskie władze zaostrzają bowiem walkę z kryptowalutami. Chiny nakazały platformie Alipay oraz krajowym bankom zaprzestanie oferowania usług powiązanych z handlem wirtualnymi walutami. Wspomniane instytucje zostały też zobowiązane do wycofania się z kanałów płatności związanych z wymianą kryptowalut na giełdach oraz innych platformach – Ludowy Bank Chin poinformował w oświadczeniu.

Zakaz kopania bitcoinów wprowadzają też kolejne chińskie prowincje. Decyzję w tym zakresie podjął niedawno Syczuan. Na jego terenie nie będzie można pozyskiwać nowych bitcoinów. Firmy, które nie zastosują się do wprowadzonego zakazu, będą karane m.in. wyłączeniem prądu (jest on niezbędny do kopania bitcoinów).

Zobacz także: Roboty handlowe, a wysoki kurs bitcoina

“Krucjata Ludowego Banku Chin przeciw kryptowalutom wykracza znacznie dalej niż zakładano początkowo” – podkreśla Jonathan Cheesman z kryptowalutowej giełdy FTX. “Kopalnie kryptowalut były pierwszą fazą, spekulacja jest kolejną” – zaznacza.

Pod koniec maja br. także Iran zakazał energochłonnego kopania kryptowalut, takich jak Bitcoin, na okres czterech miesięcy. Decyzja ma związek z kilkoma miesiącami ciągłych przerw w dostawach prądu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że prezydent Salwadoru Nayib Bukele planuje wprowadzić przepisy, które uczynią bitcoin legalnym środkiem płatniczym w tym kraju. Jeśli projekt uzyska aprobatę parlamentu, Salwador będzie pierwszym krajem, którego władze podjęły taką decyzję. Prezydent kraju poinformował o swoich planach w czasie konferencji bitcoin 2021 w Miami.

Zobacz także: Media: Chińska waluta cyfrowa może wstrząsnąć światowym systemem finansowym

bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply