Wedle danych kwartalnych chińskie PKB urosło w stosunku do poprzedniego kwartału jedynie o 0,2 proc. Jest to wynik gorszy od przewidywanego.

W III kwartale tego roku PKB Chin urosło o 4,9 proc. Jest to wynik o 0,3 pp. gorszy od przewidywanego. W poprzednim kwartale zanotowano wzrost rzędu 7,9 proc. Pomijając pandemiczny rok 2020 jest to pierwsze notowanie od 30 lat, kiedy wzrost chińskiego PKB wynosi mniej niż 5 proc. r/r.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jednak dane roczne nie ukazują w pełni skali spowolnienia gospodarczego. W III kwartale tego roku chińskie PKB urosło w stosunku do poprzedniego kwartału jedynie o 0,2 proc. Podobny poziom wzrostu odnotowano w I kwartale br. To najgorsze wyniki chińskiej gospodarki od wielu lat (wyłączając I kwartał ub. roku, kiedy wprowadzono w kraju daleko idące obostrzenia związane z pandemią).

Jak podkreśla portal obserwatorgospodarczy.pl, wśród winnych tego stanu rzeczy można szukać w sektorze budownictwa i nieruchomości. Według szacunków, w Chinach może stać aż 65 mln wolnych mieszkań (ponad 4-krotnie więcej niż ogółem jest mieszkań w Polsce). Miasta te według portalu mają być dowodem na silne uzależnienie chińskiego wzrostu gospodarczego do rynku nieruchomości.

Produkcja w branży budowlanej i nieruchomościowej spadła w III kwartale o 1,6% r/r. Kryzys, który dotknął Evergrande Group (drugi największy deweloper w Państwie Środka z problemami z wypłacalnością – jego zobowiązania przekraczają oficjalnie 2 bln juanów, a nieoficjalnie – nawet 3 bln juanów, czyli ponad 450 mld dol.), przełożył się także na wyniki innych firm. Konsumenci stracili zaufanie do deweloperów, przez co mniej chętnie kupują mieszkania. Sprzedaż 100 największych chińskich deweloperów zanotowała w zeszłym miesiącu spadek o 36 proc. r/r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Problemy dotykają także chińskiego przemysłu w związku z rosnącymi cenami węgla, prądu, surowców czy z mniejszą dostępnością chipów. Problematyczne są również liczne utrudnienia w handlu międzynarodowym związane z kryzysem pandemicznym.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja może zarobić na wzroście cen ropy i gazu nawet 50 mld USD

Kresy.pl / obserwatorgospodarczy.pl / bankier.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz