Jedna z największych chińskich agencji ratingowych obniżyła rating Stanom Zjednoczonym, oceniając je gorzej od Chin, a nawet od Polski czy Botswany.

W opublikowanym we wtorek oficjalnym komunikacie, agencja ratingowa Dagong Global Credit Rating, jedna z największych w Chinach, poinformowała o obniżeniu Stanom Zjednoczonym ratingu zadłużenia tego kraju w walucie krajowej i zagranicznych z A- do BBB+ z perspektywą negatywną.

Uzasadniając tę decyzję zwrócono uwagę na coraz większe uzależnienie amerykańskiej gospodarki od kredytów, co będzie obniżać wypłacalność amerykańskiego rządu federalnego. Ponadto, agencja podkreśla, że wprowadzony przez administrację Donalda Trumpa program głębokiego cięcia podatków bezpośrednio redukuje fundusze federalne, które są bazą spłaty amerykańskiego długu.

Chińczycy zaznaczają w tym kontekście, że amerykański rząd nie nauczył się przy okazji kryzysów finansowych, że to model rozwoju gospodarczego USA napędzany przez dług jest winien temu, że kraj ten ma kłopoty m.in. z „dopięciem” budżetu.

– Niedoskonałości obecnego środowiska politycznego w USA utrudniają sprawne administrowanie rządem federalnym, więc rozwój gospodarczy kraju zbacza z właściwego toru – czytamy w komunikacie. Zaznaczono również, że wykorzystywanie rosnącego długu do „zasypywania” dziury fiskalnej spowodowanej cięciami podatków „nieuchronnie zwiększą ryzyko kredytowe rządu federalnego”.

– Wirtualna wypłacalność rządu federalnego może prawdopodobnie stać się detonatorem kolejnego kryzysu finansowego – twierdzi chińska agencja ratingowa. – Poważna nierównowaga między źródłami spłaty zadłużenia i zobowiązaniami sprawia, że rząd federalny jest najsłabszym ogniwem w amerykańskim łańcuchu zadłużenia. Korzystając z prawa do drukowania pieniędzy, USA dążą do utrzymania swojej wypłacalności poprzez kupowanie papierów skarbowych za pomocą nowo wydrukowanych dolarów, co samo w sobie jest kryzysem zadłużenia. Odwrócenie przez rynek wartości amerykańskich obligacji skarbowych i dolara amerykańskiego będzie potężną siłą niszczącą kruchy łańcuch zadłużenia rządu federalnego.

W podsumowaniu stwierdzono, że „oparty na długu model gospodarczy USA zdeterminowany przez amerykański system polityczny, strategię i ekonomiczne podstawy nie ulegnie zmianie”. Zaznaczono, że obniżki podatków w USA mają coraz bardziej negatywny wpływ na rządowe źródła spłaty długu. Z kolei ciągłe zmniejszanie dochodów podatkowych i wzrost zadłużenia oznaczają spadek zdolności rządu do spłaty długu. – W związku z tym Dagong podtrzymuje negatywne perspektywy zarówno dla ratingu zadłużenia w walucie krajowej, jak i zagranicznych – napisano.

Przeczytaj: Chiny i Rosja krytykują Narodową Strategię Bezpieczeństwa USA

Decyzja agencji Dagong Global Credit Rating oznacza, że według Chińczyków USA mają niższy rating długu w walucie zagranicznej niż 26 innych państw. Poza Chinami (AAA) i Rosją (A), USA wypadają gorzej od Polski (A-), Botswany czy Panamy (A-). Wcześniej władze w Pekinie krytykowały reformę podatkową Trumpa, premiującą przenoszenie przez niektóre firmy swojej działalności do USA, a także blokowanie chińskich inwestycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Pojawiły się też głosy, że Chiny mogą zmniejszyć, a nawet wstrzymać zakup amerykańskich obligacji.

Wcześniej analitycy Dagong  obniżyli rating USA (z A+ do A) w sierpniu 2011 roku, podczas kryzysu budżetowego. Spośród największych zachodnich agencji ratingowych, na taki krok zdecydowała się tylko agencja Standard and Poor’s. Do tej pory jest to jedyna agencja „z wielkiej trójki”, która nie wystawia Ameryce najwyższej możliwej noty.  Jednak niedawno odebraniem najwyższego z możliwych ratingu zagroziła USA agencja Fitch, przytaczając ryzyko związane z kwestią podniesienia limitu długu publicznego. Według tej agencji, Kongres do końca marca musi go podnieść, gdyż inaczej rząd USA nie będzie w stanie na bieżąco regulować wszystkich swoich zobowiązań.

bankier.pl / dagongcredit.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply