Ceny gazu biją kolejne rekordy

Cena gazu na najważniejszych w Europie holenderskich notowaniach (TTF) sięgnęła poziomu 696 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

To rekordowy poziom w historii notowań. Dość wspomnieć, że trzy tygodnie temu gdy cena gazu zaczęła bić rekordy na holenderskiej giełdzie 1o00 m sześc. kosztowało jeszcze 586,3 dol. 696 dol. to cena za najbliższe futuresy na gaz, to jest na październik, jak podkreśliła agencja informacyjna Interfax.

Jeśli chodzi o ceny gazu “dzień naprzód” to ich średni poziom w sierpniu wynosił 533 dol. za 1000 m sześc. Tymczasem we wrześniu ich poziom podniósł się do średniej wartości 631 dol. Interfax przypomina, że na początku bieżącego roku cena ta wynosiła jeszcze 335 dol.

Agencja twierdzi, że “głównym czynnikiem wzrostu ceny – niski poziom zapasów gazu w podziemnych zbiornikach Europy przy ograniczeniu podaży rurociągami i skroplonego. Do przejścia od wtłaczania do pobierania gazu z podziemnych zbiorników pozostało niewiele ponad miesiąc, a poziom zapasów ledwie przekroczył dwie trzecie. Na [czwartek] rano zapasy wynosiły 69,52 proc, o 15,5 punktu procentowego poniżej pięcioletniej średniej”.

 

Czytaj także: Gazprom chce uruchomić ceny gazu przez Nord Stream 2 jeszcze w tym roku

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply