Import cementu z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej dynamicznie wzrasta. Przedstawiciele polskich cementowni apelują do Komisji Europejskiej o wprowadzenie rocznego limitu importowego w ramach nowej umowy handlowej pomiędzy UE a Ukrainą. W przeciwnym razie – jak ostrzegają – produkcja cementu w UE może przestać być opłacalna.
Brak konkretnych działań może skutkować przeniesieniem produkcji poza Unię – podkreślali uczestnicy seminarium zatytułowanego “Czy zbliża się koniec produkcji cementu w Unii Europejskiej (UE)?”, które miało miejsce w zeszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim.
“Fundamentalne jest utrzymanie produkcji cementu w Polsce i Europie, a w tym celu konieczne jest zapewnienie konkurencyjności tego sektora. Dziś została ona zachwiana” – zaznaczył europoseł Krzysztof Hetman (PSL), organizator wydarzenia.
W trakcie spotkania przytoczono dane z Centrum Analitycznego Izby Administracji Skarbowej, według których import cementu z Ukrainy do Polski wzrósł niemal trzydziestokrotnie w ciągu pięciu lat (2019–2024). Zaznaczono, że z nadmiernym napływem cementu z Ukrainy, ale też z Turcji czy państw afrykańskich, mierzą się również inne państwa unijne.
Dane europejskiej organizacji Cembureau pokazują, że najwięcej cementu importowanego do UE pochodzi z Turcji (35,8 proc.), następnie z Algierii (19,2 proc.), Tunezji (8,4 proc.), Egiptu (4,4 proc.) i Maroka (4 proc.). Ukraina odpowiada za 12,6 proc. importu, a producenci we wszystkich tych krajach nie ponoszą kosztów związanych z emisją CO2.
Prezes Cemex Polska, Włodzimierz Chołuj, zauważył, że w latach 2022–2024 import cementu z Ukrainy do Polski zwiększył się ponad pięciokrotnie – z 101,7 tys. ton do 652,3 tys. ton. “Tegoroczne prognozy mówią już o ponad milionie ton” – dodał.
Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC), działające w Polsce, zwróciło się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wprowadzenie kontyngentu celnego, który ograniczałby import cementu z Ukrainy do poziomu średniej z ostatnich trzech lat, czyli 360 tys. ton rocznie – w ramach nowej umowy handlowej między UE a Ukrainą.
Czytaj: Rośnie import cementu z Ukrainy – zakładom w Polsce grozi upadek
Polska jest trzecim co do wielkości producentem cementu w Unii, z 12 zakładami zlokalizowanymi w 8 województwach. Branża zapewnia bezpośrednie zatrudnienie dla 4 tys. osób, a pośrednio tworzy aż 24 tys. miejsc pracy. Rocznie do budżetu państwa z tytułu działalności cementowni trafia 3,2 mld zł.
Obecna roczna umowa handlowa między UE a Ukrainą wygasa w czerwcu. Zawiera ona tzw. automatyczny mechanizm ochronny (ATM). Komisja Europejska prowadzi aktualnie negocjacje dotyczące nowych warunków porozumienia – to kluczowy moment, by uwzględnić postulat branży cementowej o rocznym limicie importu i skutecznej ochronie europejskiego rynku.
bankier.pl / portalkomunalny.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!