Ivo Daalder, były amerykański ambasador w NATO, w ostrych słowach zareagował na ponowną wygraną partii Fidesz w wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

Jak napisał Daalder na Twitterze, „Węgry zadają kolejny cios liberalizmowi, a Fidesz i Jobbik zdobywają 70% głosów. Najwyższy czas, aby głosy przywódców, którym wciąż drogi jest liberalizm (Merkel, Macron, Tusk), zostały usłyszane i podejmą działania i nałożą realne koszty”.

Przypomnijmy, że zgodnie z oczekiwaniami zwycięstwo rządzącej Fidesz-KDNP było znaczące. Inaczej niż przewidywało to wielu komentatorów wysoka frekwencja nie przełożyła się na słabszy wynik koalicji premiera Viktora Orbána. Według sondażowych wyników opublikowanych przez portal Index.hu otrzymała ona 40,8% głosów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie z przewidywaniami drugie miejsce zajął Jobbik, który z pozycji partii nacjonalistycznej, w ostatnim roku przed wyborami znacznie złagodził swoją narrację i prezentował się jako centroprawicowa alternatywa dla obozu Orbána. Według sondażu partia Gábora Vony dostała 22,3%.

Postkomunistyczna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) otrzymała 14,6%, partia byłego socjalistycznego premiera Ferencsa Gyurcsánego, Koalicja Demokratyczna – 7,4%, a liberalna „Polityka może być inna” (LMP) 7,2%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kaczyński w Budapeszcie: Chciałbym, aby wygrał Orban

Kresy.pl / Twitter
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz