Bułgarska prokuratura poinformowała w piątek, że oskarżyła sześciu Bułgarów, w tym wyższych urzędników z ministerstwa obrony i wywiadu wojskowego, o szpiegostwo na rzecz Rosji – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, bułgarska prokuratura poinformowała w piątek, że oskarżyła sześciu Bułgarów, w tym wyższych urzędników z ministerstwa obrony i wywiadu wojskowego, o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Rosyjska ambasada w Sofii stwierdziła w komentarzu na swojej stronie internetowej, że spodziewa się ustania wszelkich spekulacji na temat rzekomego zaangażowania Rosji w działalność wywiadowczą sprzeczną z interesami Bułgarii, dopóki sąd nie wyda orzeczenia w tej sprawie.

Prokurator Generalny Iwan Geszew powiedział w informacji prasowej, że był to pierwszy przypadek odkrycia takiej siatki szpiegowskiej w Bułgarii od zakończenia drugiej wojny światowej.

Pięciu podejrzanych zostało aresztowanych w czwartek w Sofii w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji funkcjonariuszy bezpieczeństwa narodowego, kiedy jeden z mężczyzn próbował uciec – poinformowali prokuratorzy.

Według służb były wysoki rangą urzędnik bułgarskiego wywiadu wojskowego zwerbował osoby mające dostęp do informacji niejawnych z Bułgarii, NATO i Unii Europejskiej.

Lider grupy wykorzystał swoją żonę do przekazania informacji funkcjonariuszowi ambasady rosyjskiej w Sofii – poinformowała Sijka Milewa, rzeczniczka prokuratury.

„Możemy stwierdzić, że grupa przestępcza stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, zbierając i przekazując obcemu krajowi informacje, które stanowią tajemnicę państwową Bułgarii, NATO i Unii Europejskiej” – powiedziała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prokuratorzy stwierdzili, że grupa działała przez długi czas i śledztwo jest w toku.

Departament Stanu USA oświadczył , że uważnie obserwuje sprawę. „Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają suwerenność Bułgarii i stoją po stronie Bułgarów przeciwko tym złośliwym działaniom na ich terytorium” – napisano.

„W kontekście złożoności sytuacji międzynarodowej niestrudzone próby wbicia klina w dialog rosyjsko-bułgarski i po raz kolejny demonizowania naszego kraju są oczywiste” – stwierdziła w oświadczeniu rosyjska ambasada.

Jak informowaliśmy pod koniec lutego, niemiecka prokuratura poinformowała o postawieniu zarzutów szpiegostwa na rzecz Rosji obywatelowi Niemiec.

Podejrzany to 55-letni Jens F., który pracował dla firmy, która wielokrotnie wykonywała prace na zlecenie Bundestagu, kontrolując urządzenia elektryczne używane w budynku niemieckiego parlamentu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dzięki temu Jens F. uzyskał dostęp do plików PDF z planami pięter, które z własnej inicjatywy wysłał do pracownika ambasady rosyjskiej w Berlinie, który pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

PRZECZYTAJ: Merkel: byłam celem rosyjskiego cyberataku

W styczniu pisaliśmy, że aresztowanym w marcu ub. roku obywatelom Litwy, zaangażowanym m.in. w działalność polityczną, grozi od 3 do 15 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Obaj mieli zostać zaangażowani w przestępstwa przeciwko państwu litewskiemu przez tego samego funkcjonariuszu FSB.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz