Bułgarski rząd potwierdził plany przyjęcia euro jako oficjalnej waluty do 1 stycznia 2024 roku, bez przejściowego okresu przygotowawczego – poinformował w czwartek portal Euractiv.

Jak poinformował w czwartek portal Euractiv, bułgarski rząd potwierdził plany przyjęcia euro jako oficjalnej waluty do 1 stycznia 2024 roku, bez przejściowego okresu przygotowawczego, wszystkie instytucje i sklepy w kraju będą zobowiązane do przyjmowania płatności w euro od pierwszego momentu jego przyjęcia .

Przeliczenie nastąpi przy zastosowaniu bieżącego stałego kursu wymiany między euro a lewem. Po wprowadzeniu euro w ciągu miesiąca, lew i euro będą dwoma legalnymi walutami.

Dokumentem strategicznym dotyczącym wprowadzenia euro jest projekt Krajowego Planu Wprowadzenia Euro w Bułgarii. Projekt zostanie opublikowany do publicznej dyskusji. Dokument określa zasady przeliczania cen i innych wartości, wyjaśnia procedury wymiany gotówki oraz przewalutowania depozytów i kredytów o stałym i zmiennym oprocentowaniu.

Termin planowanego wprowadzenia euro, ogłoszony przez rząd tymczasowy, jest kontynuacją planów trzeciego rządu Bojko Borysowa. Datę 1 stycznia 2024 roku jako możliwą dla Bułgarii wymienił rok wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, który jest jednym z najbardziej konsekwentnych zwolenników wspólnej europejskiej waluty.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Bułgaria, jedno z najbiedniejszych państw członkowskich Unii Europejskiej, została wraz z Chorwacją przyjęta w lipcu ubiegłego roku do mechanizmu ERM-2, obowiązkowego etapu przystąpienia do strefy euro.

Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się kraje przystępując do euro, jest to, że nie mogą już używać kursu walutowego jako zabezpieczenia przed jakimkolwiek szokiem gospodarczym. „Wprowadzenie euro planowane jest bez okresu przejściowego, a data przyjęcia euro zbiegnie się z jego wprowadzeniem jako oficjalnej jednostki płatniczej” – powiedział we wspólnym oświadczeniu bank centralny i ministerstwo finansów Bułgarii. „Konwersja zostanie dokonana poprzez nieodwołalne zastosowanie stałego kursu wymiany między euro a lewem”.

Bułgaria spełnia obecnie nominalne kryteria przystąpienia do strefy euro i oczekuje się, że spełni je po przyjęciu euro. Bułgaria jest jednym z najmniej zadłużonych państw UE. Jej deficyt fiskalny wyniósł zaledwie 3% produkcji gospodarczej w zeszłym roku, pomimo zwiększonych wydatków na zmniejszenie wpływu koronawirusa na miejsca pracy i przedsiębiorstwa.

Zobacz też: Komisja Europejska proponuje rozszerzenie strefy Schengen

Czytaj: Bułgarski MIG-29 wpadł do Morza Czarnego

Kresy.pl/Euractiv

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz