Team Tempest i RAF zorganizowały niedawno wirtualne wydarzenie, w czasie którego szerszemu gronu odbiorców zostały przedstawione aktualności w sprawie rozwoju projektu. Przedstawiono także nowe wizualizacje samolotu Tempest. Budowa maszyny ma na celu przekroczenie aktualnych możliwości najbardziej zaawansowanych myśliwców świata, takich jak F-35, F-22, J-20 i Su-57.

Zespół jest złożony z pracowników czołowych firm militarnych, lotniczych oraz technologicznych. Jego członkami są m.in. przedstawiciele: BAE Systems, Rolls Royce, Leonardo UK, MBDA UK, Leonardo Italy, Elettronica, Avio Aero, MBDA Italy, Saab, GKN Aerospace Sweden, Thales UK, Bombardier Belfast, Collins Aerospace, GE Aviation UK, GKN Aerospace, Martin Baker, QinetiQ.

“Tempest jest jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć technologicznych w Wielkiej Brytanii i ma na celu dostarczenie wysoce zaawansowanego, elastycznego systemu lotniczo-bojowego, który ma wejść do użytku od połowy lat 30. XX wieku” – wskazano w oświadczeniu brytyjskiego resortu obrony i partnerów branży.

źr. Team Tempest, RAF

źr. Team Tempest, RAF

 źr. RAF

źr. RAF

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Od stulecia jesteśmy światowym liderem w sektorze lotnictwa bojowego, dysponując godnym pozazdroszczenia wachlarzem umiejętności i technologii, a niniejsza strategia jasno pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, aby tak pozostało” – wskazał brytyjski sekretarz obrony Gavin Williamson.

W myśliwcu Tempest ma zostać zastosowany całkowicie wirtualny kokpit. Na wyświetlaczu, który będzie się znajdował na hełmie pilota, mają być wyświetlane wszystkie potrzebne informacje. Będzie on w stanie obserwować otoczenie i wybierać odpowiednie opcje za pomocą ruchu oczu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 źr. Bae Systems

źr. Bae Systems

Tempest ma wykorzystywać także broń laserową. Póki co nie ujawniono jednak szczegółów związanych z tą kwestią. Samolot ma zostać zbudowany w technologii Stealth, która utrudnia wykrycie przez radary. Plany przewidują także pilotowanie opcjonalne (maszyna ma możliwość całkowicie samodzielnego lotu, lub z udziałem pilota, który będzie jedynie podejmował decyzje).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Algorytm sztucznej inteligencji pokonał pilota myśliwca F-16 w wirtualnej symulacji walki powietrznej

Wirtualny kokpit ma być budowany pod kątem współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją, która będzie na bieżąco monitorować funkcje poznawcze pilota: poziom stresu, wysiłek, obciążenie psychiczne oraz zmęczenie.

Podkreślono, że maszyna będzie w stanie w ciągu kilku sekund “przetwarzać dane internetowe porównywalne z ruchem sieci w dużym mieście”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec sierpnia 2020 roku firma BAE Systems ujawniła techniki cyfrowe, wykorzystywane przy projektowaniu brytyjskiego myśliwca Tempest szóstej generacji. Wykorzystanie symulacji komputerowych i modeli drukowanych w 3D ma umożliwić uproszczenie i przyspieszenie procesu rozwoju samolotu bojowego, którego wejście do czynnej służby zaplanowano na 2035 rok.

baesystems.com / businessinsider.com / sandboxx.us / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply