Bośniacka prokuratura wydała nakaz aresztowania trzech muzułmanów oskarżonych o mordy na Serbach-cywilach w rejonie Srebrenicy.

Wszyscy trzej byli żołnierze Armii Republiki Bośni i Hercegowiny czyli sił muzułmańskich walczących z bośniackimi Serbami. Oskarżeni aresztowani zostali w mieście Tuzla. Podejrzani są o egzekucję 12 lipca 1992 r. 10 serbskich cywilów we wsi Zalazje. Rozstrzelania trzech z nich dokonali pod miejscowym posterunkiem policji. Resztę zapakowali na ciężarówkę i zawieźli w nieznanym kierunku. Wszystkie siedem osób do tej pory uznawane są za zaginione. W wiosce Zalazje wskutek ataków muzułmańskich bojowników zginęło łącznie 67 serbski cywilów. Jeden z aresztowanych odpowiada także za zamordowania jeńca wojennego w innej wiosce w pobliżu Srebrenicy.

W samej Srebrenicy bośniaccy Sebrowie dokonali w lipcu 1995 r. rozstrzelań ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn. Serbski dwódca został za masarkę skazany na 46 lat więzienia serbski generał Radislav Krstić. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii sądzi za nią także przywódcę republiki bośniackich Serbów Radovana Karadzicia oraz dowódcę jej sił zbrojnych gen. Ratko Mladicia. Działania Serbów z 1995 r. były jednak poprzedzone przez liczne zbrodnie popełnione przez oddziały muzułmańskie bazujące w Srebrenicy. W latach 1992-1995 zamorodwały one około 3 tys. serbskich cywilów z okolicznych miejscowości. Jak do tej pory nikt nie został pociagnięty do odpowiedzialności generalnej za te działania.

dailystar.com.lb/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    adinocka :

    Tak dla uzupełnienia, czołowy gieroj boszniacki ze Srebrenicy Naser (typowo słowiańsko-egipskie imię…) Orić razem ze swoimi sokołami uciekł z miasta gdy siły generała Kristicia z Republiki Serbskiej zbliżały się do miasta. Wcześniej komando Oricia dziarsko po azjatycku mordowała miejscową większość serbską wokół muzułmańskiej Srebrenicy z podpisem w postaci uciętych genitalii w ustach zamordowanych Serbów. Skala bestialstwa była tak duża że wymusiła na bośniackich Serbach ofensywę na południe Bośni. Sam junak Orić został uniewinniony w Hadze (brak świadków…, których jako zawodowiec nie zostawił). Kristić, który zastosował odpowiedzialność zbiorową za ludobójstwo tylko wobec mężczyzn ze Srebrenicy dostał de facto dożwocie. Weterana bez nogi umieszczono w celi z muzułmanami… Po próbie zabójstwa bezbronnego, starego kalekę łaskawie zwolniono. Tyle na temat sprawiedliwości haskiej.