Bolton: trwają przygotowania do wizyty prezydenta Polski w Białym Domu

John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział po spotkaniu z szefem polskiego MSZ, że odbyło się ono w ramach przygotowania wizyty polskiego prezydenta w Białym Domu.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton rozmawiał w czwartek z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Po spotkaniu potwierdził, że jednym z głównych tematów było przygotowanie wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu.

– Spotkałem się wczoraj z ministrem spraw zagranicznych [Jackiem] Czaputowiczem w ramach przygotowań nadchodzącego spotkania Prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Białym Domu – napisał na Twitterze Bolton.

 

Ambasada RP w Waszyngtonie poinformowała wcześniej, że na spotkaniu Boltona z Czaputowiczem omawiano kwestie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, gazociągu Nord Stream 2 i powodowanych nim zagrożeń dla bezpieczeństwa geopolitycznego, a także inne tematy związane z „przygotowaniem nadchodzącej wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Waszyngtonie”. Media w relacjach zaznaczają, że chodzi o spotkanie Dudy z Donaldem Trumpem, przy czym zwraca uwagę, że w oficjalnych komunikatach nie jest to bezpośrednio stwierdzone, lecz ograniczone do ogólnych stwierdzeń o wizycie w Waszyngtonie / Białym Domu.

Czaputowicz pytany o tę kwestię mówił, że „na ten temat będą jeszcze prowadzone prace, jest jeszcze trochę czasu”. – Zastanawiamy się i myślę, że w odpowiednim czasie zostanie to ogłoszone – powiedział.

Podczas wizyty w Białym Domu szefowi MSZ towarzyszyli wiceminister obrony Tomasz Szatkowski, odpowiedzialny m.in. za kontakty wojskowe z USA i państwami NATO, a także attaché wojskowy w Waszyngtonie, generał Cezary Wiśniewski.

Przeczytaj: Kolejna rozmowa Dudy z Trumpem. „Rozmawiali o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce”

Szef MSZ rozmawiał też z Boltonem o kwestii stacjonowania w Polsce dodatkowych sił amerykańskich, co było jednym z głównych tematów spotkania. Jego zdaniem, pewne decyzje mogą zapaść w ciągu kilku miesięcy, ale zaznaczył, że nie jest zwolennikiem koncepcji przenoszenia bazy wojsk USA z Niemiec do Polski.

Przeczytaj: Gowin: zmiana ustawy o IPN odblokowała relacje z USA i rozmowy o stałej obecności ich wojsk w Polsce

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Podczas rozmowy z korespondentami polskich mediów akredytowanych przy Białym Domu minister zasugerował, że podczas spotkania prezydentów RP i USA mogą zapaść konkretne decyzje w sprawie stałej, a nie rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski. Czaputowicz powiedział, że na spotkaniu z Boltonem omawiane były „pewne kwestie techniczne, pewne możliwości wsparcia dla tych wojsk”. Przyznał jednak, że nie doszło do żadnych konkretnych ustaleń czy obietnic ze strony doradcy Trumpa, dodając: „nasza oferta jest na stole i nikt nam nie powiedział, że jest nierealna”.

PRZECZYTAJ: Gen. Różański: budowanie w Polsce stałej bazy wojsk USA nie jest konieczne

Czytaj również: Były dowódca sił amerykańskich w Europie przeciw stałym bazom w Polsce

Wcześniej, w środę Czaputowicz spotkał się na Kapitolu z kongresmenami z Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej. Po rozmowach mówił, że w amerykańśkim Kongresie „wzrasta zrozumienie” dla znaczenia obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski i jest stałego, a nie rotacyjnego charakteru.

Na dowód tego oraz skuteczności działań polskiej dyplomacji zwracano uwagę na zachowanie podczas tzw. konferencji ustawodawczej przedstawicieli Izby Reprezentantów i Senatu w ostatecznym projekcie ustawy o wydatkach na obronę narodową w roku budżetowym 2019 poprawki, które zobowiązuje szefa Pentagonu, by poinformował o „możliwości i celowości stałego stacjonowania w Polsce brygadowej grupy bojowej USA”. Według PAP, zapis ten jest jednym z punktów ustawy dotyczących zapobiegania chińskiej i rosyjskiej agresji

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Czaputowicz mówił też, że Bolton zapewnił go, iż Stany Zjednoczone nie zmieniły swojego stanowiska w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i sprzeciwiają się jego budowie. Waszyngton uważa to za za główny geopolityczny projekt Rosji, zagrażający bezpieczeństwu Europy.

Nie ma żadnych obaw co do pewności Stanów Zjednoczonych jako naszego sojusznika. O tym zostałem zapewniony – powiedział szef MSZ. Dodawał, że świadczą o tym nie tylko deklaracje, ale również czyny strony amerykańskiej.

– Na pewno będą dalsze potwierdzenia tego stanowiska amerykańskiego, bardzo pozytywnego wobec Polski – dodał Czaputowicz.

Głównym powodem wizyty szefa polskiej dyplomacji w Waszyngtonie było zaproszenie go przez sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo na wielką konferencję ministerialną na temat swobód religijnych na świecie.

Według ujawnionych przez media przecieków Biały Dom zadecydował, że prezydent Duda czy premier Morawiecki nie spotkają się z prezydentem Dudą tak długo aż Polska nie uchyli kontestowanej przez Tel Awiw i Waszyngton ustawy. 27 czerwca rząd PiS doprowadził do zmiany ustawy o IPN zgodnie z żądaniami USA i Izraela w trybie pilnym. Andrzej Duda do tej pory nie doczekał się zaproszenia do Białego Domu, choć ze strony polskiej wysyłano sygnały, że dzięki zmianie ustawy polski prezydent może spotkać się Trumpem w Białym Domu jeszcze tej jesieni. Zdecydowanym zwolennikiem usunięcia zapisów krytykowanych przez Izrael i USA był wicepremier Jarosław Gowin, który ujawnił, że strona amerykańska uzależnia od tego dalsze rozmowy nt. utworzenia w Polsce stałej bazy wojsk USA, o co zabiegają rząd PiS oraz prezydent.

Twitter.com / RIRM / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. JeszczePolska
    JeszczePolska :

    Przy okazji proszę podziękować za łaskę!!Jakoś ostatnio, PGNiG ogłosił podwyżkę ceny gazu dla pospólstwa!!To jedna w wielu podwyżek mediów , po prądzie itp.Co tam….. polski emeryt , oderwie sobie od gęby te 2 kromki chleba i jeszcze parę złotych dopłaci dla wspólnej sprawy!!a jak nie będzie z czego, to szczaw rośnie na łąkach i śmietniki przy osiedlach też są!!