Chiny i Unia Europejska są partnerami, a nie konkurentami, a współpraca pomoże obu stronom – oświadczył chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi w czasie spotkania z szefem MSZ Polski Zbigniewem Rauem. Agencja “Bloomberg” analizuje spotkanie szefów dyplomacji w kontekście relacji Bruksela-Pekin.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że zdaniem Polski ​​umowa inwestycyjna między Chinami a UE (CAI) jest korzystna dla obu stron, które powinny poradzić sobie w odpowiedni sposób ze sporami – agencja “Bloomberg” cytuje sobotnie oświadczenie chińskiego rządu.

Rau i ministrowie spraw zagranicznych Serbii, Węgier oraz Irlandii przebywają z wizytą w Chinach od 29 do 31 maja. Zaprosił ich szef chińskiego resortu spraw zagranicznych. Rau i serbski minister Nikola Selakovic spotkali się z nim w sobotę na osobnych spotkaniach w mieście Guiyang w południowo-zachodnich Chinach.

Zobacz także: Szef polskiej dyplomacji uznał EU-Chiny za korzystną

Polska rozumie i szanuje uzasadnione prawa i interesy Chin oraz chciałaby aktywnie działać na rzecz rozwoju zdrowych stosunków pomiędzy Państwem Środka a Unią Europejską – napisano w chińskim oświadczeniu po spotkaniu obu ministrów. W oświadczeniu zacytowano słowa szefa polskiego resortu dyplomacji.

Polska czeka również na chińskie inwestycje i nie będzie podejmowała dyskryminujących kroków wobec chińskich firm – podkreślił Zbigniew Rau. Polski minister miał zaznaczyć, że Polska planuje zwiększenie eksportu produktów rolnych do Chin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na spotkaniu z Selakoviciem Wang powiedział, że Chiny popierają plany swoich producentów szczepionek Covid-19, aby porozmawiać z Serbią na temat wspólnej produkcji w kraju europejskim.

Współpraca Chin z krajami Europy Środkowej i Wschodniej, która koncentruje się na gospodarce i handlu, pomoże zrównoważyć rozwój Europy – oświadczył szef chińskiego resortu dyplomacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym roku łączna wartość inwestycji Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom. Informacje o chińskich inwestycjach zagranicznych podał w lutym br. za Rhodium Group portal Bankier.pl. Z danych tych wynika, że poziom chińskiego kapitału lokowanego w Unii Europejskiej i państwach EFTA był z kolei w roku pandemicznym najniższy od dekady. Inwestycje w USA i Kanadzie były z kolei najniższe od 2009 r. Całkowicie inaczej było jednak w przypadku Polski gdzie poziom napływu chińskiego kapitału był najwyższy w historii.

Zobacz także: „RZ”: Dzięki „nowemu jedwabnego szlakowi Polska może zarobić 48 mld dolarów do 2040 roku

bloomberg.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Pol_AK
    Pol_AK :

    A coś więcej? NAjniższe inwestycje od dekady w UE a najwyższe w Polsce w ostatnim roku… Nic to mi nie mówi. Pewnie i tak inwestycje w samych niemczech są 1000 x większe niż w rekordowym roku w Polsce…