Według informacji agencji Bloomberg, rząd Niemiec zamierza znacząco wzmocnić potencjał pancerny i zmechanizowany Bundeswehry, planując zakup nawet 1000 czołgów Leopard 2 oraz 2500 kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer.

W piątek agencja Bloomberg opublikowała doniesienia, z których wynika, że gabinet kanclerza Friedricha Merza planuje przeznaczyć 5 proc. PKB na cele obronne – zgodnie z ustaleniami ze szczytu NATO w Hadze – między innymi poprzez zakup wspomnianych czołgów (Leopard 2A8 lub 2AX) i transporterów GTK Boxer w ciągu najbliższych 10 lat. Informacje te miały pochodzić od osoby zaznajomionej ze sprawą.

Bloomberg oszacował, że cały projekt może pochłonąć nawet 25 miliardów euro (około 106 miliardów złotych), a sprzęt ten miałby umożliwić utworzenie siedmiu nowych brygad wojsk lądowych. W najbliższych miesiącach plany te ma zatwierdzić komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu, co pozwoliłoby na podpisanie odpowiednich kontraktów jeszcze przed końcem roku.

Realizacja tych zamierzeń oznaczałaby de facto powstanie siedmiu nowych brygad w ciągu dekady. Minister obrony Boris Pistorius oraz najwyżsi dowódcy Bundeswehry przewidują konieczność zamówienia do 1000 nowych Leopardów 2 oraz maksymalnie 2500 GTK Boxerów.

Dodatkowo rozważa się także zakup 1000 transporterów z rodziny CAVS, które mają być produkowane we współpracy z Finlandią.

Choć przedsięwzięcie to wiąże się z bardzo dużymi kosztami – nawet do 25 miliardów euro – większość tej sumy trafiłaby do niemieckich firm zbrojeniowych, takich jak Rheinmetall czy KNDS.

Nowe czołgi mają być najprawdopodobniej budowane od podstaw w wersji Leopard 2A8. Negocjacje dotyczące zakupów wciąż trwają, więc końcowa liczba pojazdów może ulec zmianie. Oczekuje się, że decyzje w sprawie kontraktów zapadną w najbliższych miesiącach, a parlament może zatwierdzić plan do końca roku – podają cytowane źródła.

Czytaj także: NATO oczekuje od Niemiec zwiększenia zaangażowania wojskowego

bloomberg.com / Kresy.pl

Tagi: , , , , , ,
forma płatności