Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wykryła w Iranie uran wzbogacony do poziomu tuż poniżej poziomu broni jądrowej – poinformowała agencja prasowa Bloomberg.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zarejestrowała obecność wzbogaconego uranu w Iranie, którego stężenie jest zbliżone do broni atomowej. Bloomberg poinformował o tym w poniedziałek, powołując się na własne źródła.

Odkrycie takiego materiału radioaktywnego mogłoby doprowadzić do zaostrzenia kryzysu wokół irańskiego programu nuklearnego.

Zobacz też: Iran chce gwarancji, że USA ponownie nie wycofa się z umowy nuklearnej

„Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej próbuje ustalić, w jaki sposób Iran zgromadził wzbogacony do 84% uran, co jest najwyższą jak dotąd wartością znalezioną w tym kraju” – czytamy w artykule. Poziom ten jest tylko o 6% niższy niż poziom wymagany do stworzenia broni jądrowej, podaje Bloomberg.

Należy zauważyć, że wcześniej Iran powiedział przedstawicielom MAEA, że sprzęt w postaci specjalnych wirówek został skonfigurowany do wzbogacania uranu do poziomu 60%.

Inspektorzy mają teraz ustalić, czy Iran celowo wyprodukował uran o takiej stopie wzbogacania, czy też jego wysokie stężenie było niezamierzoną akumulacją w sieci rur łączących setki wirówek używanych do oddzielania izotopów.

W artykule podkreślono, że po raz drugi w tym miejscu inspektorzy MAEA wykryli podejrzaną działalność wzbogacania uranu w Iranie.

„Nawet jeśli uran wykryty przypadkowo nagromadził się z powodu trudności w użyciu wirówek sekwencyjnych (zdarzało się to już wcześniej), nadal zwraca uwagę na niebezpieczeństwa związane z decyzją Iranu o produkcji wysoko wzbogaconego uranu” – powiedziała agencja.

Należy zauważyć, że większość współczesnych reaktorów jądrowych wykorzystuje materiał promieniotwórczy wzbogacony do poziomu 5%.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz