Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian poinformował w niedzielę, że porozumienie w celu przywrócenia umowy nuklearnej z 2015 roku między Teheranem a światowymi mocarstwami jest blisko.

Jak podał portal Alarabiya, minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian poinformował  w niedzielę, że porozumienie w celu przywrócenia umowy nuklearnej z 2015 roku między Teheranem a światowymi mocarstwami jest blisko.

Iran był zaangażowany w negocjacje mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego, bezpośrednio z Francją, Niemcami, Wielką Brytanią, Rosją i Chinami, a pośrednio ze Stanami Zjednoczonymi. „Jesteśmy blisko porozumienia w negocjacjach” – powiedział Amir-Abdollahian podczas rozmowy telefonicznej z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Przekazaliśmy nasze propozycje w pozostałych kwestiach stronie amerykańskiej za pośrednictwem starszego negocjatora UE, a teraz piłka jest po stronie USA” – dodał najwyższy dyplomata Iranu. Według irańskiego oświadczenia Guterres podkreślił wagę rozmów wiedeńskich i wyraził nadzieję, że strony jak najszybciej dojdą do porozumienia.

Rozmowy wiedeńskie mają na celu przywrócenie USA do porozumienia nuklearnego, w tym poprzez zniesienie sankcji wobec Iranu, oraz zapewnienie pełnego przestrzegania przez Teheran swoich zobowiązań.

Administracja prezydenta USA uchwaliła w środę nowe sankcje przeciwko irańskiemu programowi rakiet balistycznych w odpowiedzi na atak rakietowy na Irbil w Iraku na początku tego miesiąca.

Departament Skarbu ogłosił nowe sankcje wobec jednostki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej odpowiedzialnej za badania i rozwój rakiet balistycznych, a także irańskiego Parchin Chemical Industries oraz irańskiego pośrednika, który pracował nad zakupami części do pocisków.

Zobacz też: USA i Iran zbliżają się do wznowienia porozumienia nuklearnego

„Działania Iranu związane z pociskami balistycznymi nadal destabilizują region Bliskiego Wschodu, a Stany Zjednoczone będą nadal używać każdego dostępnego nam narzędzia, aby je zakłócić” – powiedział sekretarz stanu Antony Blinken w oświadczeniu w środę.

Specjalny wysłannik USA do Iranu Robert Malley powiedział w niedzielę w rozmowie z CNN, że umowa nuklearna „nie jest tuż za rogiem i nie jest nieunikniona” z powodu nierozstrzygniętych kwestii, w tym żądań Teheranu związanych z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej.

Również w niedzielę Blinken powiedział podczas spotkania z premierem Izraela Naftali Bennettem, że USA będą przeciwdziałać wrogim działaniom Iranu niezależnie od tego, co stanie się z umową nuklearną. „Umowa lub brak umowy, będziemy nadal współpracować i z innymi partnerami, aby przeciwdziałać destabilizującemu zachowaniu Iranu w regionie” – powiedział Blinken.

Zobacz też: Irańska ropa może zastąpić rosyjską

Kresy.pl/Alarabiya

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz