W piątek 17 września 2021 roku szef MON Mariusz Błaszczak gościł swojego odpowiednika, Arvydasa Anušauskasa, ministra obrony Litwy. Spotkanie odbyło się w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem szefów rządów.

Jak poinformowała strona rządowa, w piątek 17 września 2021 roku szef MON gościł swojego odpowiednika, Arvydasa Anušauskasa, ministra obrony Litwy. Spotkanie odbyło się w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem szefów rządów.

Tematem rozmów były perspektywy rozwoju polsko-litewskiej współpracy wojskowej oraz strategicznego partnerstwa, bezpieczeństwa w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa, kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią oraz zagrożeń z jakimi mierzą się oba państwa.

“Podczas rozmowy poruszyliśmy sprawy dotyczące bezpieczeństwa. Oba nasze kraje są doświadczane przez ataki hybrydowe ze strony białoruskiej. Oba nasze państwa ze sobą współpracują, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie, jeżeli chodzi o budowanie odporności na te ataki. Wymieniliśmy się doświadczeniami związanymi z uszczelnianiem granicy, zarówno naszej, jak również granicy litewsko-białoruskiej” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Zobacz też: Rekordowa liczba nielegalnych migrantów powstrzymanych na granicy

„Mieliśmy okazję rozmawiać na ten temat kilka dni temu na Łotwie w Rydze. Tam też uczestniczyliśmy w ćwiczenia wojsk NATO. Rozmawialiśmy też na temat zagrożeń, na temat wspólnych ćwiczeń wojskowych. Na temat naszej współpracy w formacie Dywizji Północny-Wchód w Elblągu. Dowódcą tej Dywizji jest polski oficer, szefem sztabu jest oficer litewski. 15 Brygada Zmechanizowana jest afiliowana do tego dowództwa, również brygada litewska, a więc rozmawialiśmy na temat programu wspólnych ćwiczeń” – powiedział szef polskiego MON.

Szef MON przypomniał, że polsko-litewska współpraca wojskowa jest istotna w kontekście wspólnych zagrożeń i będzie kontynuowana. „To była dobra rozmowa. Jesteśmy sąsiadami, wspólnie podzielamy punkty widzenia dotyczące zagrożeń, jakie przed nami stoją. Są powołane grupy robocze. To jest kolejne posiedzenie wspólne rządów, ale w formacie ministrów obrony także się spotykamy. Kolejne spotkanie w Wilnie na początku przyszłego roku właśnie w formacie ministrów obrony. Tam podsumujemy pracę czterech grup roboczych, których zadaniem jest intensyfikowanie współpracy wojskowej polsko-litewskiej” – powiedział.

Zobacz też: Morawiecki: Białoruś dostarcza na granicę imigrantów, mamy zdjęcia

Po południu minister Błaszczak weźmie udział w konsultacjach szefów rządów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas którego omawiane będą kwestie europejskie, tematyka migracji, bezpieczeństwa w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa oraz sytuacja w Afganistanie.

Zobacz też: Poseł Konfederacji postuluje uzależnienie relacji z Litwą od gwarancji praw zamieszkujących ją Polaków

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply