Szef resortu obrony poinformował w piątek na Twitterze, że umowy offsetowe związane z zakupem przez Polskę systemów Patriot zostały podpisane.

Mariusz Błaszczak napisał: Umowy offsetowe do programu Wisła podpisane. Transfer technologii wyceniony na prawie miliard złotych wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego. To już ostatni krok przed podpisaniem umowy na dostawę Systemu Patriot.

Jak informowaliśmy w czwartek, ostateczna umowa na dostawy systemów Patriot ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu, 28 marca. Agencja Reuters przypominała, że Polska chciała przeznaczyć na zakup systemów Patriot ok. 7,6 mld dolarów, jednak jej źródła twierdzą, że w umowie, która ma zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu, będzie mowa o kwocie mniejszej niż 5,5 mld dolarów.

Agencja Reutera dodaje, że porozumienie w sprawie sprzedaży systemów Patriot Polsce zostało zaakceptowane w listopadzie przez Departament Stanu USA i opiewało na sumę do 10,5 mld dolarów. Jednak „dwa źródła” miały przekazać Reutersowi, że Polska otrzymała „inne opcje z innymi indywidualnymi komponentami i innymi scenariuszami offsetu”. Źródła miały szacować te opcje na 4,5-5,5 mld dolarów, jednak zaznaczyły, że negocjacje jeszcze się nie zakończyły.

Kresy.pl / twitter.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply