„Prawda jest taka, że Porton Down nawet nie określił tego [gazu nerwowego] jako Nowiczok, lecz jako gaz „zbliżony do niego”. Nawet gdyby był to Nowiczok, nie oznaczałoby to produkcji w Rosji, a „zbliżony do niego” mógłby zostać wyprodukowany przez dosłownie dziesiątki podmiotów państwowych i niepaństwowych” – podkreśla były brytyjski ambasador w Uzbekistanie, Craig Murray.

Dowody przedstawione przez brytyjski rząd w sądzie ukazują, ponad wszelką wątpliwość, że Boris Johnson nie ma racji, mówiąc o stopniu pewności, jaki naukowcy z Porton Down mają na temat zatrucia Skripalów rosyjskim gazem nerwowym Nowiczok.

Wczoraj w wywiadzie dla Deutsche Welle, Boris Johnson twierdził, że Porton Down poinformował go, że zidentyfikowali gaz nerwowy jako będący rosyjskiej produkcji: „Twierdzicie, że źródłem tego gazu nerwowego, Nowiczok, jest Rosja. Jak udało się to tak szybko określić? Czy Wielka Brytania posiada próbki? [Johnson] Proszę pozwolić mi na wyjaśnienie. Kiedy patrzę na dowody, mam na myśli ludzi z Porton Down, laboratorium (…) więc mają próbki. Mają je. I byli absolutnie kategoryczni i sam zapytałem tego gościa, powiedziałem: 'Czy jesteś pewien?' A on powiedział, że nie ma wątpliwości”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiedziałem i opublikowałem informacje od moich informatorów, że jest to kłamstwo. Do tej pory nie mogłem tego udowodnić. Ale dziś mogę to udowodnić, ze względu na wyrok Wysokiego Trybunału, który zezwolił na pobieranie nowych próbek krwi od Skripalów do użytku przez OPCW [Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej]. Sędzia Williams włączył do swojego wyroku podsumowanie dowodów, które bezpośrednio po raz pierwszy mówią nam, co Porton Down rzeczywiście powiedział: „Dowody – Próbki krwi od Siergieja Skripala i Julii Skripal zostały przeanalizowane i wyniki wskazują na wystawienie na czynnik nerwowy lub powiązany związek chemiczny. Przebadane próbki wykazały obecność gazu nerwowego klasy Noviczok LUB ZBLIŻONEGO DO NIEGO”.

Specjalnie podkreśliłem ten fragment. Te dowody sądowe bezpośrednio pochodzące z Porton Down są całkowicie niezgodne z tym, co mówił Boris Johnson. Prawda jest taka, że ​​Porton Down nawet nie określił tego jako Nowiczok, lecz jako „zbliżony do niego”. Nawet gdyby był to Nowiczok, nie oznaczałoby to produkcji w Rosji, a „zbliżony do niego” mógł zostać wyprodukowany przez dosłownie dziesiątki podmiotów państwowych i niepaństwowych.

Stanowi to niepodważalny dowód na to, że rząd wprost okłamuje parlament, UE, NATO, ONZ, a przede wszystkim naród, co do stopnia pewności o pochodzeniu ataku. Mógł to być atak pochodzący z Rosji, ale są też inne możliwości i dalsze badania są konieczne. Ponieważ rząd starał się rozpętać szowinistyczną histerię przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, skala kłamstwa codziennie się zwiększała.

Obawiam się jednak, że dowody przedstawione w Wysokim Trybunale zdają się wskazywać na bardzo małe szanse, aby Skripalowie kiedykolwiek doszli do siebie. Jednym z powodów, dla których sędzia podjął decyzję, jest to, że próbki pobrane teraz będą bardziej przydatne dla analizy niż próbki pobrane pośmiertnie.

Craig Murray

Autor jest byłym ambasadorem Wielkiej Brytanii w Uzbekistanie. Za craigmurray.org.uk.

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Pomona
    Pomona :

    Przerażające, że w tak poważnej sprawie Brytyjczycy ( i nasi pajace) zajmują się grą polityczną, zamiast szukać rzeczywistego autora ataku. Na tym etapie suponowanie, że za zamachem stoi akurat Kreml jest przedwczesne, a upieranie się przy tym nasuwa podejrzenie prowokacji jak ta z ” bronią chemiczną Saddama”.