Prezydent USA Joe Biden oświadczył w wywiadzie, który został wyemitowany w niedzielę przez stację CBS News, że Stany Zjednoczone i Chiny nie są skazane na konflikt, lecz czeka je „skrajnie ostra rywalizacja”. Zapewnił, że jego podejście w kwestii relacji z Chinami będzie diametralnie inne niż jego poprzednika Donalda Trumpa.

Biden został zapytany, dlaczego po objęciu prezydentury 20 stycznia nie przeprowadził jeszcze rozmowy telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem – podaje portal „Politico”. Biden odpowiedział, że nie miał jeszcze do tego okazji. Podkreślił jednak, że dobrze zna Xi. „Mówią mi, że spędziłem z Xi Jinpingiem prawdopodobnie więcej czasu niż jakikolwiek inny światowy przywódca, bo spędziłem z nim na spotkaniach 24-25 godzin, kiedy byłem wiceprezydentem. Całkiem dobrze go znam” – powiedział Biden. Wyraził opinię, że przywódca Chin jest „bardzo inteligentny i bardzo twardy”. Dodał, że nie ma w sobie nic z demokraty.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zawsze mu mówiłem, że nie musi być między nami konfliktu, jednak będzie skrajnie ostra rywalizacja. Nie będę też robił tego w sposób, który on zna (…). Nie zrobię tego w sposób, w który robił to Trump. Będziemy skupiać się na międzynarodowych zasadach” – powiedział przywódca USA.

Zobacz także: Nowy sekretarz stanu USA: Chiny największym wyzwaniem

Przypomnijmy, że na początku lutego główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Yang Jiechi wyraził nadzieję na poprawę stosunków ChRL z USA, lecz wezwał przy tym nową administrację USA do „zaprzestania ingerencji” w sprawy dotyczące kluczowych interesów Chin.

„Stany Zjednoczone powinny przestać ingerować w sprawy Hongkongu, Tybetu, Sinciangu i inne kwestie dotyczące integralności terytorialnej i suwerenności Chin” – mówił Yang. Zaznaczył, że są to sprawy kluczowe dla interesów i godności Chin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Komisja Kongresu USA ds. Chin: Chiny mogły dopuścić się ludobójstwa na Ujgurach

politico.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz