Wilno: w obronie biblioteki

W Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie, od miesiąca trwa zbieranie podpisów przeciw planom likwidacji placówki. Litewskie Ministerstwo Oświaty chce bowiem podzielić zbiory.

Plany te potępiają zarówno litewskie środowiska kulturalne jak i społeczność międzynarodowa.

Biblioteka została ufundowana w 1912 roku przez wileńskiego adwokata, kolekcjonera i bibliofila Tadeusza Wróblewskiego. Posiada ona unikatowe zbiory z obszaru dawnej Rzeczpospolitej.

W liście otwartym do litewskiego Ministerstwa Oświaty napisano, że likwidacja biblioteki byłaby barbarzyństwem. Swój sprzeciw za pośrednictwem internetu wyraziło prawie 4 tysiące osób, nie tylko z Litwy, ale również z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Białorusi. Dyrektor placówki Juozas Marcinkewiczius mówi, że ostateczna decyzja o losie biblioteki może zapaść już w przyszłym tygodniu.

Tadeusz Wróblewski w testamencie zapisał bibliotekę w depozyt państwu pod warunkiem, że pozostanie ona w Wilnie i nie zostanie przekazana Uniwersytetowi Wileńskiemu. Tymczasem w planach Ministerstwa Oświaty jest przekazanie części zbiorów biblioteki Wróblewskiego właśnie bibliotece uniwersyteckiej.

Dawna Biblioteka Wróblewskich gromadzi 4 miliony pozycji, są tam między innymi zbiory Bielińskich, Ciechanowskich , Fedorowiczów, Grużewskich. Najstarszy wolumin pochodzi z XII wieku.

IAR/Kresy.pl

Zobacz także:

Bibliotece Wróblewskich grozi likwidacja

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply