W trakcie ćwiczeń wojskowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, które odbyły się w dniach 14-15 października, przeprowadzone zostały pierwsze próby poligonowe bezzałogowego systemu bojowego Wistl.

Resort obrony Białorusi informuje, że w czasie odbywających się w dniach 14-15 października ćwiczeń wojskowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, przeprowadzono pierwsze próby poligonowe bezzałogowego systemu bojowego Wistl (ang. Whistle, sam pojazd był do tej pory znany pod nazwą Berserk). Wóz został opracowany przez firmę BSVT – Nowyje tiechnologii.

Pojazd został zaprezentowany po raz pierwszy jesienią 2018 r. Wówczas prezentowana była wersja do zwalczania bezzałogowców. Obecna konfiguracja wsparcia ogniowego została przedstawiona podczas majowej defilady w Mińsku z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRS w II wojnie światowej. Prezentowano również jego wersję przeciwpancerną Bogomoł, która jest uzbrojona w cztery wyrzutnie pkk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

System Wistl korzysta z pojazdu częściowo zdalnie sterowanego, a częściowo autonomicznego. Gąsienicowy wóz posiada niewielkie rozmiary. Posiada 8-prowadnicową wyrzutnię 57 mm rakiet niekierowanych S-5.

Rakiety mają na celu zwalczanie celów opancerzonych, nieopancerzonych i siły żywej.

System celowniczy pojazdu posiada głowicę optoelektroniczną Gracz.

Pokładowy komputer z elementami sztucznej inteligencji ma możliwość samodzielnego wykrywania celów na dystansie do 3500 m.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komputer zdolny jest do samodzielnego wyznaczania kierunku strzału, kąta elewacji wyrzutni i innych parametrów.

„Robot bojowy jest sterowany zdalnie za pośrednictwem bezpiecznego kanału radiowego z opatentowaną technologią walki elektronicznej” – deklarują konstruktorzy.

vpk.gov.by / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz