W trakcie ćwiczeń wojskowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, które odbyły się w dniach 14-15 października, przeprowadzone zostały pierwsze próby poligonowe bezzałogowego systemu bojowego Wistl.

Resort obrony Białorusi informuje, że w czasie odbywających się w dniach 14-15 października ćwiczeń wojskowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, przeprowadzono pierwsze próby poligonowe bezzałogowego systemu bojowego Wistl (ang. Whistle, sam pojazd był do tej pory znany pod nazwą Berserk). Wóz został opracowany przez firmę BSVT – Nowyje tiechnologii.

Pojazd został zaprezentowany po raz pierwszy jesienią 2018 r. Wówczas prezentowana była wersja do zwalczania bezzałogowców. Obecna konfiguracja wsparcia ogniowego została przedstawiona podczas majowej defilady w Mińsku z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRS w II wojnie światowej. Prezentowano również jego wersję przeciwpancerną Bogomoł, która jest uzbrojona w cztery wyrzutnie pkk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

System Wistl korzysta z pojazdu częściowo zdalnie sterowanego, a częściowo autonomicznego. Gąsienicowy wóz posiada niewielkie rozmiary. Posiada 8-prowadnicową wyrzutnię 57 mm rakiet niekierowanych S-5.

Rakiety mają na celu zwalczanie celów opancerzonych, nieopancerzonych i siły żywej.

System celowniczy pojazdu posiada głowicę optoelektroniczną Gracz.

Pokładowy komputer z elementami sztucznej inteligencji ma możliwość samodzielnego wykrywania celów na dystansie do 3500 m.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komputer zdolny jest do samodzielnego wyznaczania kierunku strzału, kąta elewacji wyrzutni i innych parametrów.

„Robot bojowy jest sterowany zdalnie za pośrednictwem bezpiecznego kanału radiowego z opatentowaną technologią walki elektronicznej” – deklarują konstruktorzy.

vpk.gov.by / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz