Sygnatariusze uznali zwycięstwo Swietłany Tichanowskiej w wyborach prezydenckich i zażądali natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych uczestników pokojowych działań oraz więźniów politycznych.

CZYTAJ TAKŻE: „Wagnerowcy” zatrzymani na Białorusi wrócili do Rosji

„Domagamy się natychmiastowej rezygnacji prezydenta Aleksandra Łukaszenki jako kandydata, który nie uzyskał poparcia Białorusinów, dokonał siłowego przejęcia i uzurpuje władzę” – poinformowali politycy.

Opozycjoniści domagali się także dymisji i aresztowania szefa szefów KGB Walerija Wakulczyka i Iwana Tertela, którzy według nich „szantażowali Tichanowską masakrą jej męża i dzieci” i „zmusili ją do opuszczenia kraju”, a także szefów MSW i OMON „za okrutne represje i okrucieństwa popełniane przez ich podwładnych, nieuzasadnioną przemoc, upokarzające tortury, użycie broni palnej wobec uczestników pokojowych protestów”.

Wśród żądań znajduje się również dymisja i aresztowanie członków CEC (Centralnej Komisji Wyborczej) z Lydią Yermoshiną na czele „za zorganizowanie masowego oszustwa wyborczego, które doprowadziło do gwałtownego przejęcia i uzurpacji władzy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś: trzech polskich obywateli wypuszczonych z aresztu

„Apelujemy do obywateli, w tym do kolektywów robotniczych, aby nie przerywali i nie zwiększali swojej aktywności w pokojowych protestach przeciwko sfałszowanym wyborom i chronili rzeczywiste wyniki wyborów prezydenckich” – podsumowali sygnatariusze deklaracji.

Kresy.pl / naviny.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz