Komitet strajkowy zakładów Biełaruskalij w Salihorsku poinformował, że jego działacz Dmitrij Kudelewicz został w czwartek 20 sierpnia zatrzymany przez białoruskie KGB, ale udało mu się uciec i prawdopodobnie przebywa teraz na Ukrainie.

Dmitrij Kudelewicz przekazał, że został zatrzymany przez funkcjonariuszy KGB i zabrany na posterunek. Tam poprosił o wyjście do toalety i przez otwarte okno udało mu się uciec – przekazał komitet strajkowy w kanale Telegram.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

CZYTAJ TAKŻE: „Ojczyzna jest zagrożona”. Łukaszenko ponownie straszy polskimi flagami na Grodzieńszczyźnie

Według niepotwierdzonych informacji jest on teraz na Ukrainie – dodał komitet.

Wcześniej komitet strajkowy poinformował o utracie kontaktu z dwoma jego członkami – Dmitrijem Kudelewiczem i Maksymem Filanowiczem. Ten ostatni odezwał się w w czwartek po południu. „Wszystko z nim w porządku”, poinformowali strakujący.

W czwartek komitet strajkowy Belaruskali zapewnił, że wszystkie kopalnie działają, ale nie w całości, ponieważ część robotników strajkuje. Przedsiębiorstwo częściowo strajkuje – powiedział Gleb Sandras, sekretarz prasowy komitetu strajkowego w rozmowie z Interfax-Zapad. Jednocześnie dodał, że nie jest w stanie dokładnie określić liczby strajkujących.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Białoruska rewolucja

W czwartek rano na głównym placu miasta Soligorsk, gdzie znajdują się główne kopalnie, odbył się wiec robotniczy. Komitet strajkowy Belaruskali zdecydował się kontynuować strajk do czasu spełnienia żądań, z których pierwszym jest rezygnacja urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Robotnicy domagają się także m.in. postawienia przed sądem tych, którzy przekroczyli swoje uprawnienia w trakcie i po kampanii wyborczej oraz nie wywiązali się w dobrej wierze ze swoich obowiązków zgodnie z ustawodawstwem białoruskim; a także uznania za nieważne wyborów prezydenckich i przeprowadzenia nowych z udziałem niezależnych obserwatorów.

Kresy.pl / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz