Pod Legnicą odkryto żyłę złota

Pod Mikołajowicami pod Legnicą znajduje się żyła złota. Potwierdza to dokumentacja geologiczna, którą dysponuje Ministerstwo Środowiska – informuje „Super Express”.

Z dokumentacji wynika, że pod miejscowością znajduje się tona czystego złota oraz 5 tys. ton w rudzie złota.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo Środowiska przekazało, że w resorcie toczy się obecnie postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia dokumentacji, wszczęte na wniosek Sudeckich Kopalni Surowców Mineralnych.

O złocie wiadomo od dawna. Legenda mówi, że można się dostać do opuszczonej kopalni tajnym przejściem z bazyliki w Legnickim Polu – mówi w rozmowie z „SE” jedna z mieszkanek miejscowości.

Chyba zaraz zamknę sklep i zacznę kopać, zanim zapanuje gorączka złota. A tak na poważnie, to jeśli powstanie tu kopalnia, na pewno zyska cały region – dodaje inna.

Mieszkańcy miejscowości liczą, że informacja o złożach złota przyciągnie na ich teren turystów.

Dolny Śląsk to region Polski, w którym złoto wydobywane było już w średniowieczu. Zakłada się, że w dolinach rzek Izery, Kwisy i Bobru w latach 1175-1240 wydobyto około 50 ton złota. Według obecnych szacunków w tym regionie nadal może znajdować się około 350 ton złota.

Współcześnie złoża w okolicach Złotego Stoku i Złotoryi nie są eksploatowane. Obecnie kruszec pozyskuje się w naszym kraju jedynie ze złóż rud miedzi, w których złoto stanowi niewielką domieszkę. Produkcja złota odbywa się m.in. w hucie miedzi w Głogowie. W 2017 roku KGHM wyprodukował ponad 3,6 tony tego surowca.

Kresy.pl / se.pl / biznes.wprost.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz