Litwa chce więcej Javelinów

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Litwie kolejnej partii pocisków przeciwpancernych Javelin wraz z wyrzutniami.

Agencja Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa (DSCA) jeszcze wydała wymagany certyfikat i we wtorek przekazała w tej sprawie zawiadomienie do amerykańskiego parlamentu, o czym poinformowała na swojej stronie internetowej.

Według DSCA Litwini zamówili dodatkowo 230 pocisków Javelin FGM-148F oraz 20 wyrzutni. Agencja przypomina, że Litwa zamówiła pociski i wyrzutnie tego systemu przeciwpancernego już wcześniej. Razem z poprzednimi nabędzie więc od Amerykanów łącznie 341 pocisków oraz 30 wyrzutni. Oprócz tego Amerykanie zapewnią jeszcze ładowarki do akumulatorów, sprzęt treningowy (EPBST), sprzęt pomocniczy oraz wsparcie ze strony instytucji USA. Łączny koszt kontraktu z Raytheon-Lockheed Martin wyniesie 125 mln dol.

„Proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, pomagając poprawić bezpieczeństwo sojusznika NATO, który jest ważną siłą zapewniającą pokój i stabilność w Europie” – uzasadniła agencja. Podkreśliła ona przy tym – „Dla interesu narodowego USA ważne jest, aby pomagać Litwie w rozwijaniu i utrzymywaniu silnej i bieżącej zdolności do samoobrony. Litwa nie będzie miała trudności z wdrożeniem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych”.

Jednocześnie Amerykanie uznali, że „proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcie nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie”.

Zakup dodatkowej partii wyrzutni i pocisków typu Javelin potwierdziło w środę Ministerstwo Obrony Litwy, jak podał portal LRT. Zamówiony sprzęt ma dotrzeć do tego kraju w latach 2024-2028.

Czytaj także: Kolejne systemy Javelin dla Ukrainy

dsca.mil/lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz