Chiny rozszerzają definicję szpiegostwa

Chińscy prawodawcy przyjęli w środę szeroko zakrojoną aktualizację pekińskiego ustawodawstwa antyszpiegowskiego, zakazując przekazywania jakichkolwiek informacji związanych z bezpieczeństwem narodowym i poszerzając definicję szpiegostwa.

Najwyższy organ ustawodawczy – Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych przyjęło nowelizację ustawy o kontrwywiadzie. Uchwalona po trzech dnia debaty wejdzie ona w życie od 1 lipca, podała w czwartek agencja informcyjna Reutera. Poprzednie zmiany w tych uregulowaniach były wprowadzaone w 2014 r.

Od czasu objęcia przywództwa w partii w 2012 roku prezydent Xi Jinping uczynił z bezpieczeństwa narodowego kluczowy punkt swojej polityki, twierdzi agencja, powołując się na zachodnich ekspertów.

Zgodnie z tekstem zmienionej ustawy, opublikowanym przez państwową agencję Xinhua w środę, wszystkie „dokumenty, dane, materiały i przedmioty związane z bezpieczeństwem narodowym i interesami narodowymi” są objęte taką samą ochroną jak tajemnice państwowe. Reuter twierdzi, że prawo nie określa dokładnie, co wchodzi w zakres bezpieczeństwa narodowego lub interesów narodowych Chin. Rozszerza jednak definicję szpiegostwa o ataki cybernetyczne na organy państwowe lub krytyczną infrastrukturę informatyczną.

Znowelizowane prawo umożliwia organom prowadzącym śledztwo z artykułu o szpiegostwie uzyskanie dostępu do danych, sprzętu elektronicznego, informacji o mieniu osobistym, a także zakazanie podejrzanemu opuszczania terytorium kraju. 

„Stosunki międzynarodowe nadal się psują, podejrzliwość wciąż rośnie i [następuje] większy nacisk na bezpieczeństwo narodowe i zwalczanie szpiegostwa” – skomentował dla agencji Jeremy Daum, wykładowca w Paul Tsai China Center w Yale Law School.

W ostatnich latach władze Chińskiej Republiki Ludowej zatrzymały dziesiątki obywateli i cudzoziemców podejrzanych o szpiegostwo. Reuter podaje przykład dyrektora japońskiego producenta leków Astellas Pharma, który został zatrzymany w Pekinie w zeszłym miesiącu. Sprawy szpiegowskie są zwykle rozpatrywane przy drzwiach zamkniętych ze względu na ich powiązania z bezpieczeństwem narodowym.

Czytaj także: WSJ: Wyciekło 100 ściśle tajnych dokumentów USA, dotyczą m. in. wojny na Ukrainie

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply