Partnerem przy tworzeniu publicznej chmury obliczeniowej czyli infrastruktury do zewnętrznego przechowanie danych został Google. Może to umożliwić amerykańskim służbom inwigilowanie polskiego biznesu.

Strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej, Polskiego Funduszu rozwoju i banku PKO BP został amerykański potentat nowych cyfrowy Google, jak napisał w niedzielę portal dziennika „Rzeczpospolita”. Wspomniane instytucje mają  przygotować do użycia infrastrukturę i software dla chmury, czyli serwerów umożliwiających zewnętrzne przechowywanie danych przez polskie instytucje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według informacji gazety w Warszawie ma powstać regionalne centrum Google Cloud. Amerykański koncern właśnie ze stolicy Polski ma przygotować infrastrukturę i oprogramowanie dla potencjalnych użytkowników z całej Europy Środkowej. Choć Amerykanie deklarują, że serwery będą się znajdować na terytorium Polski „Rzeczpospolita” ostrzega, że amerykańskie władze mogą uzyskać dostęp do danych polskich instytucji bez ich wiedzy.

Amerykańskie instytucje, służby specjalne mogą domagać się od Google udostępnienia danych z Polski na podstawie Cloud Act (Clarifying Lawful Overseas Use of Data Act), czyli ustawę o „legalnym wykorzystaniu danych za granicą”. Umożliwia ona wymuszenie przekazania danych klientów uzasadniając to koniecznością ochrony bezpieczeństwa narodowego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Rzeczpospolita” przytacza opinię mecenas Katarzyny Szczudlik z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, która uważa, że polska chmura będzie całkowicie przeźroczysta dla amerykańskich służb, a Polska nie zwarła nawet z USA żadnej umowy dwustronnej, która uregulowałaby tę kwestię.

Roman Młodkowski, dyrektor strategii Operatora Chmury Krajowej zapewnił jednak potencjalnych klientów, że „Jeśli klient chce podnieść poziom bezpieczeństwa, może posługiwać się kluczami szyfrowymi, które są w jego posiadaniu, i ani my, ani nasi partnerzy nie będą w stanie udostępnić tych kluczy żadnym władzom”.

Czytaj także: Wiceprezydent USA ogłosił, że Polska zrezygnowała z opodatkowania potentatów usług cyfrowych

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz