Partnerem przy tworzeniu publicznej chmury obliczeniowej czyli infrastruktury do zewnętrznego przechowanie danych został Google. Może to umożliwić amerykańskim służbom inwigilowanie polskiego biznesu.

Strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej, Polskiego Funduszu rozwoju i banku PKO BP został amerykański potentat nowych cyfrowy Google, jak napisał w niedzielę portal dziennika “Rzeczpospolita”. Wspomniane instytucje mają  przygotować do użycia infrastrukturę i software dla chmury, czyli serwerów umożliwiających zewnętrzne przechowywanie danych przez polskie instytucje.

Według informacji gazety w Warszawie ma powstać regionalne centrum Google Cloud. Amerykański koncern właśnie ze stolicy Polski ma przygotować infrastrukturę i oprogramowanie dla potencjalnych użytkowników z całej Europy Środkowej. Choć Amerykanie deklarują, że serwery będą się znajdować na terytorium Polski “Rzeczpospolita” ostrzega, że amerykańskie władze mogą uzyskać dostęp do danych polskich instytucji bez ich wiedzy.

Amerykańskie instytucje, służby specjalne mogą domagać się od Google udostępnienia danych z Polski na podstawie Cloud Act (Clarifying Lawful Overseas Use of Data Act), czyli ustawę o „legalnym wykorzystaniu danych za granicą”. Umożliwia ona wymuszenie przekazania danych klientów uzasadniając to koniecznością ochrony bezpieczeństwa narodowego.

“Rzeczpospolita” przytacza opinię mecenas Katarzyny Szczudlik z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, która uważa, że polska chmura będzie całkowicie przeźroczysta dla amerykańskich służb, a Polska nie zwarła nawet z USA żadnej umowy dwustronnej, która uregulowałaby tę kwestię.

Roman Młodkowski, dyrektor strategii Operatora Chmury Krajowej zapewnił jednak potencjalnych klientów, że “Jeśli klient chce podnieść poziom bezpieczeństwa, może posługiwać się kluczami szyfrowymi, które są w jego posiadaniu, i ani my, ani nasi partnerzy nie będą w stanie udostępnić tych kluczy żadnym władzom”.

Czytaj także: Wiceprezydent USA ogłosił, że Polska zrezygnowała z opodatkowania potentatów usług cyfrowych

rp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply