Berdiańsk: Ukraińcy zaatakowali rosyjski okręt w porcie [+VIDEO/+FOTO]

Strona ukraińska informuje o udanym ataku na duży rosyjski okręt desantowy w porcie w Berdiańsku, od kilku tygodni kontrolowanym przez Rosjan. Część polskich mediów podała rano nieprawdziwe informacje na ten temat.

W czwartek rano w sieci pojawiły się nagrania i zdjęcia portu w Berdiańsku nad Morzem Azowskim, zajętym parę tygodni temu przez siły rosyjskie. Widać na nich pożar i kłęby gęstego dymu, unoszące się nad portem. Berdiańsk to ważny port, a wcześniej także jedna z głównych baz ukraińskiej marynarki wojennej.

Pożar w porcie to najpewniej efekt ataku ze strony ukraińskiej. Jak poinformowała na swoim profilu Marynarka Wojenna Ukrainy, zniszczono duży rosyjski okręt desantowy „Orsk”, który miał stacjonować w Berdiańsku.

„W zajętym przez Federację Rosyjską porcie w Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy „Orsk” Floty Czarnomorskiej okupantów” – podano w komunikacie. Do wpisu dołączono zdjęcie wspomnianej jednostki, a także zdjęcie pożaru i krótkie nagranie. Na tym ostatnim wśród kłębów dymu widać kształty przypominające fragment sylwetki okrętu, a także mniejszy wybuch, być może w wyniku trafienia. „Orsk” miał przybyć do Berdiańska na początku tego tygodnia, przywożąc zaopatrzenie dla rosyjskiego wojska.

Ukraińskie media przypominają, że Berdiańsk został zdobyty przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę, w pierwszych dniach wojny. W mieście miały miejsce proukraińskie wiece, część mieszkańców domagała się odejścia rosyjskich żołnierzy.

Zobacz: Ukraina: Rosyjskie wojska zajęły Berdiańsk [+VIDEO]

Dodajmy, że część polskich mediów podała rano nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji w Berdiańsku. Przykładowo, w porannym serwisie informacyjnym stacji RMF FM podano, że „nad ranem Rosjanie zbombardowali port w Berdiańsku”, a „wojska Putina uderzyły rakietami w port i zbiorniki paliwa”. Z wypowiedzi reportera stacji wynikało wprost, że… siły rosyjskie szykują się do ataku na to miasto, bo „zdobycie Berdiańska jest niezbędne”. W materiale całkowicie przemilczano fakt, że miasto jest od kilku tygodni pod rosyjską kontrolą.

Później strona ukraińska podała, że okręt “Orsk” rzekomo przewoził nawet 400 żołnierzy i kilkadziesiąt czołgów i transporterów opancerzonych.

“Orsk” był dużym okrętem desantowym (ros. BDK) Projektu 1171 “Tapir”, klasy Aligator według klasyfikacji natowskiej. Został zbudowany pod koniec lat 60. XX wieku w stoczni w Kaliningradzie jako BDK-69 “Nikołaj Obiekow”. Nazwę “Orsk” nosił od 2002 roku. Zdecydowana większość jednostek tej klasy została już wycofana z użytku.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply