Ministerstwo Finansów i Rozwoju potwierdziło, że prace nad wprowadzeniem niższych składek dla osób o dochodach poniżej 5 tys. zł miesięcznie pochodzących z działalności gospodarczej zostały wstrzymane.

Informację na ten temat, w odpowiedzi na interpelację posłów Nowoczesnej, podała Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. Z jej wyjaśnień wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają co liczyć na zapowiadaną wcześniej przez resort rozwoju stałą obniżkę składek na ZUS.Pierwotnie zakładano, że zmiany w tym zakresie mogą wejść w życiu już od 1 stycznia 2018. Teraz okazuje się, że raczej do tego nie dojdzie. Powodem mają być negatywne opinie ws. projektu, które przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także ZUS.

– W związku z prowadzonymi rozmowami nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje, czy i kiedy projekt zostanie wniesiony jako rządowy pod obrady Sejmu – pisze Emilewicz. Politycy Nowoczesnej twierdzą, że w ten sposób ministerstwo pośrednio przyznaje, że żadnych zmian w tym zakresie nie będzie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej zbliżone stanowisko do tego ,które przedstawiła wiceminister rozwoju, zaprezentował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, prof. Marcin Zieleniecki. Z jego wypowiedzi na Radzie Dialogu Społecznego wynikało, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć jedynie na wydłużenie z dwóch do trzech lat okresu preferencji, w którym po założeniu działalności gospodarczej mogą opłacać obniżone składki do ZUS.

Zwraca się jednak uwagę, że w projekcie Ministerstwa Rodziny znajdują się dwa zapisy, wzbudzające pewne kontrowersje. Według pierwszego z nich, w trzecim roku preferencji składki płacone do ZUS będą dwa razy wyższe niż w poprzednich dwóch latach. To oznacza, że przykładowo przedsiębiorca, który korzysta z preferencji i miesięcznie płaci 190,62 zł do ZUS plus 297,28 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne, w trzecim roku płaciłby do ZUS 381,24 zł miesięcznie. Składka na NFZ byłaby taka sama. Zwykła składka do ZUS to 812,61 zł miesięcznie.

Ponadto, według noweli przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, z przedłużenia okresu preferencji dla nowo powstałych firm nie skorzystają te, które działają już teraz. Preferencje mają dotyczyć tylko tych firm, które zostaną założone po zmianie przepisów.

Przeczytaj: Media: PiS wprowadzi emerytury obywatelskie na poziomie 1000 zł brutto

rp.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz