Ministerstwo Finansów i Rozwoju potwierdziło, że prace nad wprowadzeniem niższych składek dla osób o dochodach poniżej 5 tys. zł miesięcznie pochodzących z działalności gospodarczej zostały wstrzymane.

Informację na ten temat, w odpowiedzi na interpelację posłów Nowoczesnej, podała Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. Z jej wyjaśnień wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają co liczyć na zapowiadaną wcześniej przez resort rozwoju stałą obniżkę składek na ZUS.

Pierwotnie zakładano, że zmiany w tym zakresie mogą wejść w życiu już od 1 stycznia 2018. Teraz okazuje się, że raczej do tego nie dojdzie. Powodem mają być negatywne opinie ws. projektu, które przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także ZUS.

– W związku z prowadzonymi rozmowami nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje, czy i kiedy projekt zostanie wniesiony jako rządowy pod obrady Sejmu – pisze Emilewicz. Politycy Nowoczesnej twierdzą, że w ten sposób ministerstwo pośrednio przyznaje, że żadnych zmian w tym zakresie nie będzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wcześniej zbliżone stanowisko do tego ,które przedstawiła wiceminister rozwoju, zaprezentował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, prof. Marcin Zieleniecki. Z jego wypowiedzi na Radzie Dialogu Społecznego wynikało, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć jedynie na wydłużenie z dwóch do trzech lat okresu preferencji, w którym po założeniu działalności gospodarczej mogą opłacać obniżone składki do ZUS.

Zwraca się jednak uwagę, że w projekcie Ministerstwa Rodziny znajdują się dwa zapisy, wzbudzające pewne kontrowersje. Według pierwszego z nich, w trzecim roku preferencji składki płacone do ZUS będą dwa razy wyższe niż w poprzednich dwóch latach. To oznacza, że przykładowo przedsiębiorca, który korzysta z preferencji i miesięcznie płaci 190,62 zł do ZUS plus 297,28 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne, w trzecim roku płaciłby do ZUS 381,24 zł miesięcznie. Składka na NFZ byłaby taka sama. Zwykła składka do ZUS to 812,61 zł miesięcznie.

Ponadto, według noweli przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, z przedłużenia okresu preferencji dla nowo powstałych firm nie skorzystają te, które działają już teraz. Preferencje mają dotyczyć tylko tych firm, które zostaną założone po zmianie przepisów.

Przeczytaj: Media: PiS wprowadzi emerytury obywatelskie na poziomie 1000 zł brutto

rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz