Sellin krytykuje pomysł prezydenta nt. referendum ws. konstytucji

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że ma „krytyczny osąd” ws. inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie przeprowadzenia referendum nt. konstytucji 11 listopada 2018 roku.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jarosław Sellin, wiceminister kultury został zapytany o to, czy prezydent Andrzej Duda może liczyć na wsparcie ze strony PiS odnośnie jego inicjatywy dotyczącej referendum ws. konstytucji.

– PiS nie powinien być zaskakiwany takimi pomysłami prezydenta. O pomyśle referendum nie wiedzieliśmy wcześniej – oświadczył Sellin. Dodał, że jego partia „od lat uznaje, że Polska potrzebuje nowej konstytucji”. Zaznaczył, że zmiana ustawy zasadniczej powinna zostać przygotowana „wspólnie, w dialogu”.

Wiceminister kultury powiedział, że ma „krytyczny osąd” nt. pomysłu przeprowadzenia referendum konstytucyjnego 11 listopada 2018 roku.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

– Jestem pełnomocnikiem rządu ds. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i bardzo mi zależy, żeby w tych kluczowych dniach niczym innym nie absorbować uwagi opinii publicznej – tłumaczył polityk PiS.

Sellin odniósł się również do sporu na linii prezydent-MON. W jego opinii, takie tarcia są w polityce czymś normalnym i naturalnym. Także wówczas, gdy dotyczą jednego obozu politycznego. Zaznaczył, że do sporów, ale bez wymiaru publicznego, dochodzi np. na posiedzeniach Rady Ministrów.

– Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych jest prezydent, ale zwierzchnictwo wykonuje się za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Koncepcyjne różnice między głową państwa a szefem MON wynikają z natury rzeczy i zdarzały się wcześniej – uważa Sellin.

Wiceminister został zapytany również o spór prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. W odpowiedzi przyznał, że taki spór istnieje, ale zaznaczył, że „reforma sądowa ruszyła w lipcu, kiedy pan prezydent podpisał się pod ustawą o sądach powszechnych”. Zaznaczył zarazem, że weta odnośnie ustaw o KRS i SN uważa za niepotrzebne. Dodał jednak, że „nowe przedstawione projekty ustaw o KRS i SN są obiecujące”.

– Jest szansa, że na następnym posiedzeniu Sejmu ustawy zostaną przegłosowane, a dokończenie reformy sądownictwa jesienią stanie się faktem – powiedział Sellin.

Przeczytaj także: Sellin: Nie koncentrujmy się na winach Ukraińców, wskazujmy głównie na winę bolszewików

rp.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz