Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu i rzecznika klubu PiS powiedziała na Ukrainie, że Polska jest strategicznym partnerem Ukrainy i mimo trudnych kwestii historycznych przeszłość nie powinna przesłaniać przyszłości między dwoma krajami i wzywa, by zostawić historię historykom.

Na Ukrainę a zaproszenie Ukraińsko-Polskiej Grupy Przyjaźni w Radzie Najwyższej Ukrainy przybyli przedstawiciele Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej. Spotkali się z ukraińskimi deputowanymi, w tym także z wiceprzewodniczącą ukraińskiego parlamentu Oksaną Syrojid, jak również z przedstawicielami MSZ Ukrainy i administracji prezydenta Petra Poroszenki.

Po rozmowach wicemarszałek Sejmu i rzecznik klubu PiS Beata Mazurek relacjonowała, że w ich trakcie strona polska podkreślała, że nasz kraj jest strategicznym partnerem Ukrainy. Zaznaczyła, że współpraca układa się dobrze „chociażby w kwestii militarnej, bezpieczeństwa energetycznego i współpracy międzyludzkiej”. Dodała przy tym, że „obydwie strony nie ukrywają, że mamy problemy w kwestiach historycznych”. Po czym podkreśliła:

– Historia jednak nie może przesłaniać przyszłości i zostawmy historię historykom. Budujmy wzajemne, dobre relacje na tym, co jest dzisiaj.

 

Należy podkreślić, że słowa te wyraźnie wpisują się w oficjalną retorykę strony ukraińskiej, a także środowisk neobanderowskich, które odnośnie kwestii ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej używają sloganu „zostawmy historię historykom” i sprzeciwiając się przenoszeniu rzezi wołyńskiej na poziom debaty politycznej. W oficjalnych rozmowach podkreśla to m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, czasem twierdząc, że strona polska podziela to stanowisko.

Przeczytaj:Poroszenko: Rozmawiałem z Dudą. Uważamy, że historię trzeba pozostawić historykom

Czytaj także: Poroszenko po spotkaniu z Dudą: historia nie powinna wpływać na strategiczny charakter naszych relacji

Wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS powiedziała, że rozmowy dotyczyły m.in. wznowienia przez stronę polską badań historycznych na Ukrainie, w tym prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych, a także kwestii lwów z Cmentarza Orląt. Wcześniej Rada Obwodu Lwowskiego zaapelowała o ich usunięcie.

– Mówiliśmy też o tym, że nie wyobrażamy sobie, by z cmentarza Orląt Lwowskich zniknęły lwy. Ale rozmawialiśmy także o zwrocie kościoła Marii Magdaleny (we Lwowie), a strona ukraińska mówiła o swoich oczekiwaniach w związku z nierozwiązanymi sprawami w Polsce – relacjonowała Mazurek. Dodała, że kwestie te są omawiane przez wicepremierów Polski i Ukrainy, Piotra Glińskiego i Pawło Rozenkę, a rozmowy te „zmierzają w dobrym kierunku”.

Mazurek powiedziała także, że ukraińscy parlamentarzyści co prawda są zdania że lwowskie lwy powinny pozostać na miejscu, ale to czy tak będzie nie zależy od nich:

– Ze strony (ukraińskich) parlamentarzystów padały słowa, że oni są zdania, że wszystko powinno pozostać na swoim miejscu, że są za pozostaniem lwów, zwrotem kościoła i renowacją naszych zabytków. Ale też padła informacja, że nie wszystkie rzeczy zależą od parlamentu, bo przecież cmentarz Orląt Lwowskich nie jest w gestii parlamentarzystów, tylko mera i rady Lwowa.

Oksana Jurynec, współprzewodnicząca Ukraińsko-Polskiej Grupy Przyjaźni w Radzie Najwyższej, oceniła wyniki wizyty przedstawicieli Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej w Kijowie pozytywnie.

– Musimy wychodzić sobie naprzeciw. Im więcej będzie spotkań i rozmów, tym więcej będzie decyzji, które doprowadzą do pozytywnych zmian, koniecznych dla obu naszych krajów – podkreśliła Jurynec.

Dodajmy, że Beata Mazurek blisko współpracuje z innym wicemarszałkiem Sejmu z ramienia PiS Ryszardem Terleckim, znanym z bardzo proukraińskich poglądów i takiej też aktywności.

Przeczytaj: Ryszard Terlecki (PiS) mówi o „bratobójczej wojnie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”

PAP/ RIRM / Kresy.pl

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. muniek1982
  muniek1982 :

  Niech ten nasz niby rząd posłucha społeczeństwa czy jak tam woli suwerena nie ma zgody na stawiania jakichkolwiek pomników upa i banerowców na polskiej ziemi i nasi przodkowie leżący w bezimiennych dolać pomordowani przez upa przekleli by nas gdybyśmy się ugieli i pozwolili stawiać katom wolynskich Polaków pomniki w Polsce. I gdyby coś takiego zatwierdził rząd to niech wie że społeczeństwo na to nie pozwoli a prawdziwi Polacy zrównają z ziemią. Nie jesteśmy z tą swołoczą że wschodnich stepów braćmi to mieszanina wściekłych psów którzy jak nie czują nad sobą bata pańskiego to za bardzo szczwkaja.

 2. tagore
  tagore :

  Udawanie ,że problemy z Ukrainą dotyczą Historii ,a nie bieżącej polityki Ukrainy wobec sąsiadów ma krótkie nogi. Czas płynie ,za pięć lat w samorządach południowo wschodniej Polski rządzić będą lokalni politycy ,a w Sejmie konieczna będzie koalicja PIS i “stowarzyszenia bezpartyjnych”.

 3. Kasper1
  Kasper1 :

  Niech ta pisowska k…..a zamknie swój dramatycznie wstrętny ryj. To ukraińscy banderowcy z kwestii historycznych zrobili kwestie bieżącej polityki i żaden normalnie myślący Polak nie pozwoli narzucić nam narracji tego siczowego, banderowskiego gnoju. Niech lepiej ta baba o urodzie kajmana razem ze swoimi pisowskimi kolegami uważają żeby te rozmowy Glińskiego z Rozenką nie poszły w ZA DOBRYM kierunku bo do końca tej kadencji Sejmu nie będą mogli usiąść na głosowaniach dzięki kopom otrzymanym od Polaków “rozentuzjazmowanych” tą “dobrą współpracą z Ukrainą”.

 4. gotan
  gotan :

  beato mazurek…masz męża polaka?…czy z banderlandu?…Nie będę cię poniewierał chamskim językiem…bo to nic nie da….ale przypomnę ci w przyszłym roku jak będziesz kandydowała do parlamentu gdzie jest twoje miejsce w historii…To takie przypomnienie, gdzie jest miejsce dla tych co są polskojęzyczni!!!!! Za te szczekanie powinnaś dostać w “japę”od męża lub “przyjaciela”..!

 5. zefir
  zefir :

  “Zostawić historię historykom”-tak pisiarska kobyła głowę w piasek włożyła,swój zad wystawiła na banderowskie rżnięcie.Gliński,Rozenkoi sejmowi hipisi pomogą realizować cele alfonsa banderowskiego i gnidy Wjatrowycza. I posłusznie,na tym bowiem polega zdradziecka PiSu strategia.

 6. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Ciekawe, gdyby zrównano z ziemią grób matki Terleckiego czy Mazurek, odmawiali postawianie na nim krzyża, a leżące w nim zwłoki nazywali polskimi okupantem, to też wymienione tu osoby mówiłyby o koniecznej współpracy ze “strategicznym sojusznikiem”? Stopień oderwania rządzących od systemu wartości moralnych zwykłego człowieka zwala z nóg!

 7. MacGregor
  MacGregor :

  kochani, rozumiem nerwy, mnie też szarpią, ale spójrzmy na tę sprawę w ten sposób: PiS (=partia interesu syjonistycznego) po prostu odsłania swoje prawdziwe, antynarodowe oblicze i to jest tu najważniejsze, bo przeciez ich sukces bazował na tym właśnie oszustwie – partia antynarodowa uchodziła za patriotyczną. Wzorem jest dziś Przemyśl, gdzie wygrał kresowiak Bakun.

 8. jaro7
  jaro7 :

  “przedstawiciele Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej.”To sa przedstawiciele polskojęzycznego PiS a nie Polski.Te pro banderowskie matoły nie reprezentują Polaków(chcę przypomnieć że do UPainy dobre nastawienie ma już tylko 24% imbecyli)A Mazurek zostaw politykę i zacznij razem z Terleckim grać w horrorach,np ‘Rodzina Frankensteinów” oboje bez charakteryzacji i znajdźcie jakąś rolę dla Romaszewskiej,Przełomiec,Doroszewskiej,Gosiewskiej równie śliczne.

 9. Gaetano
  Gaetano :

  Nie wyobraża sobie szmata usunięcia lwów, ale nie wszystko w okupowanym Lwowie zależy od stepowego p.mętu, a od stepowej rady, co już sobie wyobraża. Rozdwojenie jaźni, względnie podstawowe problemy z logiką widoczne jak na dłoni. Jeśli ten antypolski mason jedzie rozmawiać, to z pewnością rozmowy pójdą w “dobrym” dla nich kierunku. I to haniebne, ordynarne mówienie expressis verbis, że szuje chcą budować relacje na satanistycznym neobanderyzmie. Strategiczne “partnerstwo”, k. jego mać. Na pohybel wam!

 10. Tutejszym
  Tutejszym :

  Komentarz napisany w chwili szczególnego wzburzenia, autor nie odpowiada za postępowanie…
  Rozumiem Pana doskonale jak i użycie przez Pana słowa “kurwa ?moralna?,”.
  Z pełnym zrozumieniem przyłączam się do Pańskiej wizji przyszłości, popieram!