W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS, Ryszard Terlecki nazwał rzeź wołyńską „bratobójczą wojną na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”. Publicznie skrytykował go za to poseł Robert Winnicki. Terlecki stwierdził również, że „Tragedia Wołynia jest dziś wykorzystywana w interesie Rosji”.

„Pamiętamy o 11 lipca, ale chcemy, żeby dniem pamięci męczeństwa kresowian był 17 września. To po 17 września 1939 r. wielu Polaków poniosło śmierć i doznało rozmaitych cierpień z rąk reżimu sowieckiego, nie tylko w tej bratobójczej wojnie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej[podkr. – Kresy.pl]”– powiedział wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS, Ryszard Terlecki w rozmowie z „Rzeczpospolitą, odpowiadając na pytanie, czy 11 lipca będzie Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

Tezy o tym, że ludobójstwo na Wołyniu było „drugą wojną polsko-ukraińską” oficjalnie głosi Ukraiński IPN, na czele z negacjonistą wołyńskim, Wołodymyrem Wiatrowyczem.

Przeczytaj: Foreign Policy: szef ukraińskiego IPN wybiela ukraiński nacjonalizm i fałszuje jego historię

„Wielu osobom zależy dzisiaj na skłócaniu Polski i Ukrainy. Tragedia Wołynia jest dziś wykorzystywana w interesie Rosji”– stwierdził polityk PiS. Zaznaczał, że temat Wołynia „nie może zdominować tematu II wojny, ani zbrodni popełnionych przez Niemców i Sowietów”.

Terlecki zapowiedział, że uchwała o ludobójstwie na Wołyniu zostanie przyjęta przez Sejmna ostatnim posiedzeniu przed wakacjami. „Musimy przekonać naszych przyjaciół na Ukrainie, że uchwała polskiego Sejmu nie jest gestem nieprzyjaznym, wymierzonym w Ukrainę”– dodał, zaznaczając, że zbrodnie ukraińskie zostaną nazwane „po imieniu”, a Polska chce ustanowić formę odznaczenia dla tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków.

„Rozumiemy potrzebę szukania tożsamości niepodległościowej Ukraińców. Nie wszystkie ukraińskie oddziały niepodległościowe, w tym niecała UPA, miały polską krew na rękach. Było wiele przypadków współpracy Ukraińskiej Powstańczej Armii z polskim antykomunistycznym podziemiem niepodległościowym już po zakończeniu wojny”– argumentował wicemarszałek Sejmu.

Terlecki przyznał również, że słowa o ukraińskim ludobójstwie, które mają znaleźć się w uchwale, doprowadzą do zadrażnienia stosunków polsko-ukraińskich. Jego zdaniem, wielu Ukraińców nie wie, czym była UPA i jak postępowała.

„Czas przerwać zmowę milczenia i przywrócić prawdę, ale i odpowiednie proporcje. Podobnie jest w sprawie Jedwabnego. Ta sprawa powinna być ponownie zbadana przez historyków, tak aby nie budziła żadnych wątpliwości”– powiedział Terlecki.

Do wypowiedzi Terleckiego odniósł się dziś w Sejmie poseł Robert Winnicki.„Wczorajsza wypowiedź marszałka Terleckiego, o bratobójczej wojnie w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu, jest kłamstwem historycznym”– mówił Winnicki zaznaczając, że Terlecki jest historykiem. „Jeśli to była bratobójcza wojna, to proszę powiedzieć rodzinom ofiar rzezi na Woli podczas powstania warszawskiego, że też brały udział w bratobójczej wojnie. To jest skandal! To jest ukraińska, banderowska polityka historyczna realizowana w polski Sejmie”– powiedział Winnicki.

Jak pisaliśmy wcześniej, Robert Winnicki złożył w Sejmie wniosek o przerwę w obradach, żeby posłowie mogli spotkać się z demonstracją Kresowian, która o 13:00 rozpoczęła się pod Sejmem. PiS i PO odrzuciły tę propozycję w głosowaniu. Analogiczny wniosek posła Marka Jakubiakazostał odrzucony przez marszałka Kuchcińskiego.

Rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   sylwia :

   Terlecki jest posłuszny nakazom tajnej Uchwały Krajowego Prowidu OUN z 22 czerwca 1990 r. Cytuję: ‚… Mordy, którym zaprzeczać nie można, były dziełem sowieckiej partyzantki lub luźnych band, z którymi UPA nie miała nic wspólnego, pomniejszanie roli wyzwoleńczej UPA w skali europejskiej jest niedopuszczalne. Wszelkimi siłami dążyć do tego, żeby w różnych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawała iż były to przykłady palenia wsi ukraińskich i mordowania Ukraińców przez AK, wykazywać podobieństwo między UPA i AK, podkreślając wyższość pod każdym względem UPA nad AK…’ ( http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html ) Posłuszeństwo wobec tajnego rządu ukraińskiego OUN jest warunkiem dopuszczania do sterów władzy. Ounowscy szowinistyczni Ukraińcy i ich agenci dochodzą coraz mocniej do władzy w Polsce. Tracimy kraj.

 1. Avatar
  jaro7 :

  Stara pierdoła z demencją.Może ćwoku upowcy dla ciebie byli braćmi,bo dla normalnych Polaków(ty się do nich nie zaliczasz) to zawsze będą zwyrodnialcy i bandyci.Pokłady kretynów w PiS sa niewyczerpane.jeden głupszy od drugiego.Ale dzięki temu prezesowi łatwiej sterowac tym stadem baranów.

 2. tagore
  tagore :

  I cóż „kulawa kaczka z białego domu” może Polsce zaoferować w zamian za rezygnację z pragmatycznej polityki wschodniej i osłabienie naszej pozycji w regionie? Politycy ukraińscy współpracują z Niemcami i tam widzą szansę na wejście do Nato i zmarginalizowanie Polski
  we współpracy z nimi.

  tagore

 3. Avatar
  sternik2 :

  Mówiąc te słowa jako HISTORYK, człowiek ten staje na równi z najgorszymi szubrawcami i wrogami Najjaśniejszej. Insurekcja Kościuszkowska rozwiązywała z takimi problem RADYKALNIE. Potworne zbrodnie zwyrodniałych bestii nazwać „bratobójczą wojną” to przecież jawne naplucie w twarz rodzinom okrutnie zamęczonych ofiar i samym ofiarom jeszcze żyjącym (tym samym Narodowi Polskiemu). Tak podłej kreatury próżno szukać nawet w obozie opozycji (pomijam jawnych pro-banderowców). Ale czas nie stoi w miejscu i wkrótce zweryfikuje tę formację.sternik2