Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. Zapowiedział także, że część mikroprzedsiębiorców oraz samozatrudnionych zostanie zwolniona na czas epidemii ze składek ZUS.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), prezydent poinformował, że w piątek popołudniu otrzymał projekt ustawy o tzw. “tarczy antykryzysowej”. Projekt przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców – 5 tys. złotych. Zakłada także program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (poziom zabezpieczenia kredytu zostanie podniesiony z 60 do 80 proc.). Przewidywane jest także wsparcie w leasingu dla firm posiadających problemy (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). Pierwotnie projekt zakładał także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (będzie istniała możliwość rozłożenia składek na raty).
Zobacz także: NBP dodrukuje złotego aby zapewnić rządowi środki na tarczę antykryzysową
Jak informuje agencja, Prezydent relacjonował postulaty mikroprzedsiębiorów. Podkreślali oni w rozmowach z nim, że po okresie kryzysu niemożliwy będzie normalny powrót do funkcjonowania, w związku z czym w ich opinii, zawieszenie składek jest rozwiązaniem niewystarczającym.
“Uznałem, że wprowadzenie trwałego zwolnienia tzn. takiego, że przez trzy miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS i nie będzie trzeba tych składek potem spłacić, tzn., że to nie będzie żaden dług wobec ZUS-u, że to będzie najnormalniejsze w świecie zwolnienie, musi zostać do ustawy wpisane. Żeby to była gwarancja, że ten koszt nie będzie obciążał samozatrudnionego, czy najmniejszego pracodawcy, jakim jest mikroprzedsiębiorca zatrudniający do 9 osób” – stwierdził prezydent.
Prezydent zadeklarował, że pod wpływem tych postulatów, postanowił zwołać w trybie pilnym spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.
“Po długiej dyskusji, obliczeniach, ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r.” – stwierdził w sobotę Andrzej Duda.
“Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia” – zapowiedział.
Prezydent zaznaczył, że zdaniem ekspertów, koszty takiego rozwiązania będą wynosiły miesięcznie 13 mld złotych. Zaznaczył, że wymienione w projekcie propozycje będą powszechne (niezależnie od branży).
“Nie będzie nam łatwo, wszystkim nam nie będzie łatwo: nie będzie łatwo rządzącym, żeby w pełni zrealizować ten program, nie będzie łatwo także przedsiębiorcom, pracodawcom, pracownikom” – stwierdził Andrzej Duda.
Zobacz także: Rządowa “Tarcza Antykryzysowa” w rzeczywistości trzy razy mniejsza? “To kreatywna księgowość”
Prezydent dodał, że w poniedziałek o godzinie 12 (w formie wideokonferencji)odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
“Spotkanie RBN jest m.in. po to, że to musi być konsensus, to musi być tak, że po prostu parlament to przyjmie i wszystkie ugrupowania zgodzą się na te rozwiązania. Być może będą jakieś poprawki, bo trzeba liczyć się z tym, że będą różne propozycje ze strony tych ugrupowań, które dzisiaj są opozycyjnymi, ale liczę na to, że uda się tutaj wypracować konsensus i rozwiązania, które w jak największym stopniu uratują polską gospodarkę, polskie państwo i rodzinne, domowe budżetu” – stwierdził Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił uwagę na światowy charakter obecnego kryzysu.
“Tarcza antykryzysowa” ma opierać się na pięciu filarach: obronie przed utratą miejsc pracy, wsparciu dla służby zdrowia, bezpieczeństwu systemu finansowego, wsparciu dla przedsiębiorców oraz inwestycjach publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane instytucje takie jak: Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Bank Gospodarki Kredytowej.
Rząd zaprezentował “tarczę antykryzysową” w środę. Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.
pap / forsal.pl / kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!