Amerykańscy senatorowie chcą nałożyć na Rosję sankcje w związku z otruciem Nawalnego

Senatorowie z partii Demokratycznej i Republikańskiej zaproponowali nałożenie sankcji na rosyjskich urzędników w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego. Odpowiednie oświadczenie zostało opublikowane w czwartek na stronie internetowej republikanina Marca Rubio.

Jak poinformował w czwartek na swojej stronie, amerykański senator Marco Rubio z ramienia Republikanów, senatorowie przygotowali ustawę nakładającą sankcję na rosyjskich urzędników. Ma to być odpowiedź na otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

„Ustawa ta nałoży ukierunkowane sankcje na rosyjskich urzędników zaangażowanych w jawne łamanie prawa międzynarodowego, w tym niedawne otrucie lidera opozycji i działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego” – czytamy w oświadczeniu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ustawa przewiduje również, że administracja USA ma sprawdzić, czy Rosja łamie amerykańskie prawo zakazujące użycia broni chemicznej i biologicznej.

„Senatorowie USA Chris Coons, Marco Rubio, Ben Cardin, Mitt Romney i Chris Van Hollen przedstawili dwupartyjną ustawę o pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za działania złośliwe z 2020 roku. Ustawa nałoży sankcje na rosyjskich urzędników zaangażowanych w bezczelne naruszenia prawa międzynarodowego, w tym niedawne otrucie przywódcy opozycji i działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego. Ustawa nakazuje administracji podjęcie decyzji jeśli Kreml naruszył amerykańskie prawo zabraniające użycia broni chemicznej i biologicznej” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także: Rzecznik Kremla uważa, że za sprawą Nawalnego kryje się zbyt wiele absurdów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Ponieważ Rosja nadal wtrąca się w nasze wybory i podejmuje inne złośliwe działania w krajach takich jak Białoruś, Ukraina i Syria, które czynią świat bardziej niebezpiecznym, ta dwupartyjna ustawa ma na celu pociągnięcie Putina i jego otoczenia do odpowiedzialności” – powiedział senator Coons o projekcie ustawodawstwa

„Władimir Putin udowodnił, że nie cofnie się przed niczym, by uciszyć lub zastraszyć rosyjskich obywateli, którzy wypowiadają się przeciwko jego nadużyciom i szerzącej się korupcji” – przekonywał Rubio. „Jestem dumny, mogąc dołączyć do senatora Coonsa, przedstawiając tę ​​ponadpartyjną ustawę, która ma na celu nałożenie kosztów na Putina i jego otoczenie zaangażowane w próby zamordowania opozycji lub dysydentów, a także tych, którzy pomagają im ukrywać te ataki”.

Nawalny trafił do szpitala 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Stracił przytomność na pokładzie samolotu, który leciał z Tomska do Moskwy. Do Niemiec został przewieziony na żądanie rodziny.

Klinika w oświadczeniu napisała, że „stan pacjenta poprawił się na tyle, że został on wypisany ze stacjonarnej opieki szpitalnej”. Podstawą wypisania było to, że Nawalny „poczuł się lepiej” oraz jego obecny stan zdrowia. Zdaniem niemieckich lekarzy „całkowite wyzdrowienie jest możliwe”, ale na razie jest za wcześnie, „by ocenić potencjalne długoterminowe skutki jego ciężkiego zatrucia”.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz