Amerykanie: Mamy dowody na przeprowadzanie egzekucji przez Rosjan

Stany Zjednoczone mają posiadać wiarygodne dowody na to, że Rosja dokonała egzekucji Ukraińców, którzy próbowali poddać się w regionie Doniecka – powiedziała w środę ambasador USA Beth Van Schaack na spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jak poinformował The Hill, Stany Zjednoczone mają posiadać wiarygodne dowody na to, że Rosja dokonała egzekucji Ukraińców, którzy próbowali poddać się w regionie Doniecka – powiedziała w środę ambasador USA Beth Van Schaack na spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Mamy teraz wiarygodne informacje, że rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji Ukraińców, którzy próbowali się poddać” – powiedziała na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które skupiło się na sytuacji na Ukrainie.

„Jeśli zostanie to potwierdzone, byłoby to naruszeniem podstawowej zasady prawa wojennego: zakazu wykonywania egzekucji cywilów i kombatantów, którzy nie są w walce z powodu poddania się, zranienia lub innych form ubezwłasnowolnienia” – dodała. „Nasze proste przesłanie dla przywódców wojskowych i politycznych Rosji oraz szeregowych osób brzmi: świat patrzy i zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedział Van Schaack.

W połowie kwietnia ukraińskie władze poinformowały o odnalezieniu ponad 900 ciał zabitych cywilów na terenach obwodu kijowskiego wyzwolonych od rosyjskich wojsk. Informację na temat przebiegu akcji poszukiwania i ekshumacji ciał ofiar przekazał naczelnik policji obwodu kijowskiego Andrij Nebytow.

Nebytow powiedział, że policja odnajduje ciała leżące „pod gołym niebiem” na ulicach, a także w tymczasowych grobach. Według niego większość ofiar ma rany postrzałowe.

„A więc rozumiemy, że w czasie okupacji armia rosyjska ustanowiła pewien reżim, próbowała znaleźć ludzi, którzy mają wpływ na społeczność i zmusić ich do pracy dla Rosji” – powiedział Nebytow.

Najwięcej zabitych – ponad 350 – odnotowano do tej pory w Buczy. W dwóch zbiorowych grobach znaleziono tam odpowiednio 40 i 57 ciał. Jak podał naczelnik policji obwodu kijowskiego, 95% osób ciał wydobytych z pierwszego z tych grobów miało otwory po kulach z broni strzeleckiej lub snajperskiej.

Po wyzwoleniu obwodu kijowskiego przez siły ukraińskie na początku kwietnia br. burmistrz Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców miasta. Nagrania wykonane w mieście pokazywały olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. Według ukraińskiego ministerstwa obrony oraz ukraińskich świadków Rosjanie dokonywali arbitralnych egzekucji. Rosja, nie przedstawiając żadnych dowodów, oskarżyła stronę ukraińską o „prowokację” i rzekomą inscenizację, a także o dokonanie zbrodni własnymi rękoma.

Kresy.pl/The Hill

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz