Biały Dom opublikował w czwartek długo oczekiwaną recenzję traumatycznego wyjścia USA z Afganistanu, przyznając, że doszło do ogromnej porażki wywiadowczej. Nie przewidziano szybkiego zwycięstwa talibów – poinformowała stacja BBC.

Jak poinformowała stacja BBC, Biały Dom opublikował w czwartek długo oczekiwaną recenzję traumatycznego wyjścia USA z Afganistanu, przyznając, że doszło do ogromnej porażki wywiadowczej. Nie przewidziano szybkiego zwycięstwa talibów.

„Najwyraźniej nie zrobiliśmy tego dobrze” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jednak„zakończenie wojny, jakiejkolwiek wojny, nie jest łatwym przedsięwzięciem, z pewnością nie po 20 latach” – powiedział. „To nie znaczy, że nie warto było tego robić – zakończyć tę wojnę w Afganistanie”.

W odtajnionym podsumowaniu przeglądu Biały Dom obwinił warunki stworzone przez poprzednika prezydenta USA Joe Bidena, Donalda Trumpa, za sposób, w jaki planowane wycofanie się w 2021 r. przekształciło się w ucieczkę, której kulminacją była desperacka ewakuacja z lotniska w Kabulu.

Przyznano jednak również, że amerykańskie służby wywiadowcze nie zrozumiały siły talibów i słabości sił rządu afgańskiego. Ostatecznie nic „nie zmieniłoby trajektorii” wyjścia, a „ostatecznie prezydent Biden odmówił wysłania kolejnego pokolenia Amerykanów na wojnę, która powinna była zakończyć się dla Stanów Zjednoczonych dawno temu” – czytamy w raporcie.

Podsumowując, Biały Dom obwinił umowę zawartą wcześniej między administracją Trumpa a talibami za postawienie nowego rządu Bidena w trudnej sytuacji.

„Odchodząca administracja Trumpa zostawiła administracji Bidena datę wycofania się, ale bez planu jej wykonania. A po czterech latach zaniedbań – a w niektórych przypadkach celowej degradacji – kluczowe systemy, biura i funkcje agencji, które byłyby niezbędne do bezpiecznego i uporządkowanego wyjazdu, były w złym stanie” – czytamy w dokumencie.

„Po ponad 20 latach, ponad 2 bilionach dolarów i postawieniu armii afgańskiej liczącej 300 000 żołnierzy, szybkość i łatwość, z jaką talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem, sugeruje, że nie było innego scenariusza – poza stałą i znacznie rozbudowaną armią amerykańską”. Dodał, że tylko stała obecność wojsk amerykańskich mogłaby zmienić sytuację.

[kresy_causal]

Kirby przyznał, że rząd USA nie był w stanie przewidzieć, „jak szybko talibowie poruszają się po kraju” ani „stopnia, w jakim konstruowali te umowy w głębi kraju”.

„Nie przewidzieliśmy, jak szybko afgańskie narodowe siły bezpieczeństwa ulegną zniszczeniu” – powiedział. „Nie sądzę, abyśmy w pełni docenili stopień korupcji, jaki panował w szeregach oficerskich w wojsku”.

„Wywiad to trudny biznes” – powiedział Kirby.

Kresy.pl/BBC/Times of Israel

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Nie sądzę, abyśmy w pełni docenili stopień korupcji, jaki panował w szeregach oficerskich w wojsku” – zupełnie także nie docenili stopnia korupcji panującej na Ukrainie włącznie z jej wojskiem.