77. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej oraz Korościatynie

W niedzielę przypadła 77. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej oraz zbrodni w Korościatynie. Hutę Pieniacką wymordowali Ukraińcy z SS Galizien, Korościatyn zaś, z UPA.

Dziś 77. rocz. zagłady 2. dużych polskich wsi na #Kresy #Tarnopol. Hutę Pieniacką wymordowali Ukraińcy z #SSGalizien, a Korościatyn, wieś rodzinną moich Dziadków, z #UPA, wspierani przez “siekierników”, którymi kierował ksiądz greckokatolicki. Większość ofiar wciąż nie ma grobów – napisał w niedzielę na Twitterze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 

Zobacz także: Ukraińcy szykują kolejną prowokację w Hucie Pieniackiej

W 1944 r. w Hucie Pieniackiej funkcjonowała polska samoobrona, która 23 lutego wdała się w walkę z ukraińskimi esesmanami. Z tego powodu 28 lutego wieś stała się celem akcji pacyfikacyjnej policyjnego batalionu SS Galizien złożonego z Ukraińców oraz lokalnego oddziału UPA. W ataku uczestniczyli także ukraińscy cywile. W czasie pacyfikacji doszło do bestialskich mordów, także na kobietach i dzieciach. Z tysiąca mieszkańców i znacznej liczby uciekinierów z wołyńskich miejscowości atakowanych przez UPA przeżyły tylko 162 osoby.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei w Korościatynie miała miejsce zbrodnia popełniona przez UPA z pomocą ludności ukraińskiej w nocy z 28 na 29 lutego 1944. Ofiarami zbrodni byli Polacy, mieszkańcy wsi Korościatyn na Podolu w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego. Łącznie zamordowanych zostało 156 osób.

Zobacz także: Odnowiony pomnik w Hucie Pieniackiej został ponownie zdewastowany

Czytaj także: Jak ukraińskie media tworzą nową „prawdę historyczną” o zbrodni w Hucie Pieniackiej

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply