Wczesnym rankiem 8 maja prawie 600 spadochroniarzy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadziło desant w Nurmsi w Estonii, aby rozpocząć operację Swift Response.

Jak poinformowała ambasada USA w Estonii, wczesnym rankiem 8 maja prawie 600 spadochroniarzy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadziło desant w Nurmsi w Estonii, aby rozpocząć operację Swift Response.

Oprócz spadochroniarzy amerykańskie samoloty C-17 zrzuciły również pięć platform ciężkiego sprzętu, w tym artylerię i pojazdy. Operacja zakończyła się sukcesem i będzie kontynuowana przez następny tydzień, obejmując kolejne misje szturmowe śmigłowców z powietrza i szkolenie przeciwpożarowe na żywo na centralnym poligonie Tapa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Swift Response jest częścią manewrów DEFENDER-Europe, corocznych prowadzonych na dużą skalę ćwiczeń prowadzonych przez armię amerykańską, których celem jest budowanie gotowości strategicznej i operacyjnej przy jednoczesnym zwiększaniu interoperacyjności między siłami USA, członkami NATO i krajami partnerskimi w Europie. Działania DEFENDER-Europe 21 oficjalnie rozpoczęły się w Estonii ćwiczeniami ze strzelaniem na żywo na centralnym terenie szkoleniowym Tapa 5 maja.

„Ćwiczenia te jasno pokazują ważne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Estonią, a także nasze niezachwiane zaangażowanie w bezpieczeństwo naszych partnerów i sojuszników” – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Amerykańska flota zatrzymała przemyt broni rosyjskiej i chińskiej produkcji [+VIDEO]

Oprócz operacji Swift Response w Estonii 82. Dywizja Powietrznodesantowa armii amerykańskiej wykonuje w tym miesiącu dwie inne międzynarodowe operacje powietrzno-desantowe w Europie.

„Współpraca obronna Stanów Zjednoczonych z Estonią pozostaje jednym z najważniejszych elementów naszych stosunków. Pokazuje zaangażowanie USA w bezpieczeństwo NATO i wysyła jasny sygnał do potencjalnych przeciwników o naszej wspólnej gotowości do sprostania każdemu globalnemu wyzwaniu. Stany Zjednoczone dostarczyły i nadal realizują ponad 240 milionów dolarów w programach pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Estonii w latach 2015–2020 i każdego roku biorą udział w wielu ćwiczeniach wojskowo-wojskowych między członkami naszej służby” – czytamy na stronie ambasady.

Zobacz też: Rozpoczęły się ćwiczenia Defender Europe 21 [+VIDEO]

Kresy.pl/Ee.usembassy.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz