Środowisko sędziowskie zarzuca rządzącym próbę marginalizacji władzy sądowniczej, postuluje zmiany w prawie i solidaryzuje się z tureckimi sędziami odsuniętymi od pracy po nieudanym zamachu stanu

Na stronie internetowej Krajowej Rady Sądownictwa opublikowane zostały uchwały podjęte wczoraj w Warszawie podczas Nadzwyczajnego Kongresu Sędziów Polskich. Sędziowie zarzucają w nich władzy ustawodawczej i wykonawczej, że te „od wielu lat podejmują działania mające na celu podporządkowanie sobie władzy sądowniczej.” Jak czytamy w uchwale nr 1, w trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwości proces ten uległ „znacznej intensyfikacji”. Chęć podporządkowania sobie władzy sądowniczej przez władze ustawodawczą i wykonawczą objawiać ma się m.in. „poprzez ograniczanie swobód samorządu sędziowskiego, wzmacnianie nadzoru władzy wykonawczej nad sądami oraz podporządkowanie wykładni podstawowych przepisów ustrojowych dotyczących sądownictwa i trybunałów bieżącym interesom politycznym.”

W celu odwrócenia tych tendencji środowisko sędziowskie domaga się między innymi przekazania nadzoru administracyjnego nad sądami powszechnymi i wojskowymi Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, wyłączenia możliwości delegowania sędziów do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości czy powołania ogólnopolskiego organ samorządu sędziowskiego, reprezentującego sędziów uprawnionego do wypowiadania się w imieniu całego środowiska sędziowskiego.

Ponadto postuluje się wprowadzenie zasady tworzenia i znoszenia sądów jedynie w drodze ustawy, ograniczenie wpływu czynnika politycznego na wybór i powoływanie sędziów, w tym także sędziów Trybunału Konstytucyjnego czy poszerzenie uprawnień samorządu sędziowskiego – jak twierdzą – „w celu zagwarantowania prawa obywatela do niezależnego sądu, w którym orzeka niezawisły sędzia, postulujemy”

Z kolei dla rzetelnego i sprawnego postępowania sądowego, zdaniem sędziów należy , ograniczyć kognicję sądów, zakres czynności zastrzeżonych dla sędziów oraz uprościć procedury, określić wymiar obowiązków służbowych sędziego tak, aby umożliwiał ich wykonanie w czasie zgodnym z przepisami Kodeksu pracy oraz przestrzegać zasady ochrony praw nabytych przez sędziów przy dokonywaniu zmian w strukturze sądownictwa i sposobu jego funkcjonowania.
Pojawiają się także apele o podjęcie „rzeczywistego dialogu władzy wykonawczej i ustawodawczej ze środowiskiem sędziowskim”
Osobną uchwałę Kongres poświęcił działaniom prezydenta Andrzeja Dudy i „ustawom naprawczym”, Sędziowie potępiają odmowę powołania kandydatów na sędziów przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa. Z kolei „ustawy naprawcze” dotyczące systemu sądownictwa są zdaniem sędziów kolejnym krokiem ku ograniczaniu władzy sądowniczej.
Środowisko sędziów solidaryzuje się także z sędziami tureckimi „bezprawnie zwolnionymi ze służby, w związku z ostatnimi wydarzeniami w Turcji”, oceniają ich sytuację jako „dramatyczną”.

W uchwale nr 3 czytamy: „Takie działania (w Turcji – red.), podejmowane przez władze rządzącej partii stanowią zamach na przedstawicieli władzy sądowniczej. Poprzedzone zostały wprowadzeniem przepisów prawa istotnie ograniczających niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Krytyka kierunku zmian legislacyjnych, podjęta przez sędziów tureckich, w słusznie pojętym interesie obrony fundamentów wymiaru sprawiedliwości ściągnęła na nich represje władzy.
Polskie środowisko sędziowskie deklaruje udzielenie wsparcia i pomocy sędziom tureckim wydalonym ze służby. Uznaje przy tym, iż korzystanie przez przedstawicieli władzy sądowniczej z demokratycznych swobód i wolności – w tym wolności słowa i prawa do krytyki rozwiązań prawnych deprecjonujących wymiar sprawiedliwości – jest obowiązkiem przedstawicieli trzeciej władzy. Jest także wyrazem odpowiedzialności środowiska za losy państwa i jego obywateli.”

kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply