Trzech posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin rozpoczyna nową kadencję pracy w szeregach frakcji parlamentarnej wspólnie z Litewskim Związkiem Rolników i Zielonych (LVŽS).

Stosowną uchwałę Rada Naczelna partii reprezentującej mniejszość polską podjęła 13 listopada. Już dzień później, na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Seimasu – 14 listopada zgłoszono powołanie nowej frakcji łączącej APWL-ZChR i LVŽS, jak podał portal L24. Bedzie ona funkcjonować pod nazwą „Frakcja Chłopów-Zielonych i Związku Chrześcijańskich Rodzin”.

AWPL-ZChR w październikowych wyborach nie przekroczyła 5-procentowego progu obowiązującego na Litwie w wyborach proporcjonalnych, ale zdołała uzyskać trzy miejsca w Seimasie z jednomandatowych okręgów wyborczych. LVŽS uzyskując 7,02 proc. głosów zgarnął sześć mandatów w wyborach proporcjonalnych i jeszcze dwa w JOW, wspólna frakcja parlamentarna będzie więc miała 11 członków.

Jak podał L24.lt przewodniczącą frakcji wybrano Aušrinė Norkienė z LVŽS, a na jej zastępcę – Ritę Tamašunienė z partii polskiej mniejszości.

„To przełomowe posunięcie polityczne, nie tylko wzmacniające siłę głosu obu podmiotów, ale też wprowadzające nowość współpracy partii ogólnolitewskiej z partią Polaków. Jest też rzeczą oczywistą, że duże frakcje mają większą siłę przebicia.” – skomentował na portalu partii polskiej mniejszości Boguslaw Rogalski, pochodzący z Polski bliski współpracownik Waldemara Tomaszewskiego.

Rogalski stwierdził, że AWPL-ZChR oraz LVŽS łączy „wspólnota celów i zbieżność głównych tez programowych w kwestiach rozwoju samorządności, polityki społecznej, prorodzinnej i w sprawach światopoglądowych opartych na wartościach chrześcijańskich”. Działacz podkreślił, że przedstawiciele obu partii (w tym Tomaszewski) zasiadają już w jednej frakcji w Parlamencie Europejskim – Europejskich Konserwatystach i Reformatorach (ECR).

AWPL-ZChR tworzyła z LVŽS w latach 2018-2020 koalicję rządzącą Litwą. Obecni posłowie Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz, zostali w rządzie Sauliusa Skvernelisa odpowiednio ministrami spraw wewnętrznych oraz łączności i transportu. Jednak sam Skvernelis w 2021 r. opuścił LVŽS, założył partię Związek Demokratów „W imię Litwy” (VL), z którą w zeszłym miesiącu uzyskał wynik lepszy niż ta pierwsza. VL dołączyła do Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP) i partii „Świt nad Niemnem” w ramach nowej koalicji rządzącej.

15 proc. obywateli Litwy stanowią osoby innej niż litewska narodowości. Najliczniejszą mniejszością narodową – odpowiadającą 6,5 proc. ludności, są na Litwie Polacy, stanowiący większość na całych połaciach historycznej Wileńszczyzyny i 15 proc. mieszkańców Wilna.

Czytaj także: Ustępująca litewska minister proponuje praktyczną likwidację oświaty w języku polskim

l24.lt/awpl.lt/kresy.pl

 

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Brawo AWPL-ZCHR! Powstanie tej frakcji to efekt dobrego autorytetu, jakim cieszy się polska partia na Litwie. AWPL będzie teraz współpracować z partią Chłopów i Zielonych w Sejmie, a już od pewnego czasu taka współpraca trwa na szczeblu europejskim. W Parlamencie Europejskim europoseł „chłopów” Aurelijus Veryga został zaproszony przez lidera AWPL Waldemara Tomaszewskiego do Frakcji EKR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą m.in. PiS i Bracia Włosi premier Giorgii Meloni) i przystąpił do niej. Wstąpił też w ramach Frakcji EKR do delegacji litewskiej, której przewodniczącym jest W. Tomaszewski. Czyli współpraca na linii AWPL – Litewscy Chłopi i Zieloni ma wymiar zarówno krajowy jak i europejski.

  2. arczi
    arczi :

    Polska partia Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin, jako reprezentant wileńskich Polaków, cieszy się zaufaniem również u swoich litewskich partnerów z innych ugrupowań. Ma autorytet uczciwej, solidnej i dotrzymującej słowa formacji, a przede wszystkim jest zdeklarowanym zwolennikiem polityki prospołecznej i prorodzinnej, opartej na wartościach chrześcijańskich, czyli takiej jakiej chcą dzisiaj mieszkańcy Litwy.