Związek Polaków na Białorusi zorganizował w Grodnie obchody rocznicy rozpoczęcia wielkich deportacji Polaków w Kresów Wschodnich przez władze sowieckie.

Uroczysta Msza Święta w grodzieńskiej katedrze zainicjowała uroczystości 78 rocznicy rozpoczęcia wywózek Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. W katedrze zjawili się prezes ZPB Andżelika Borys wraz z kierownictwem organizacji, charge d’affaires polskiej ambasady w Mińsku Michał Chabros, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, Sybiracy i członkowie ich rodzin z Grodna i Lidy, a także zaproszona przez ZPB grupa nauczycieli oraz kierowników instytucji oświatowych z Częstochowy. Mszę  koncelebrowali księża z Polski i Białorusi: proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej w Częstochowie ks. Ryszard Umański, ks. Aleksander Szemet, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej na grodzieńskim Augustówku i wikariusz parafii św. Franciszka Ksawerego w Grodnie ks. Aleksander Siemiński.

Po Mszy w grodzieńskiej siedzibie ZPB odbyła się akademia poświęcona wielkim deportacjom zarządzonym przez władze Związku Radzieckiego i rozpoczętym 10 lutego 1940 roku. Program artystyczny przygotował młodzież szkolna z Oddziału ZPB w Lidzie pod kierownictwem Zenona Bieńko. Młodzi ludzie śpiewali pieśni patriotyczne, zaś Bieńko recytował wiersze autorstwa własnego i innych poetów.

Po akademii przemówił polski charge d’affaires na Białorusi Michał Chabros. Zaznaczył, że wraz z odchodzeniem świadków historycznych wydarzeń, na kolejnych potomkach spoczywa odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach. „Przed podjęciem pracy na Białorusi, przez pięć lat pracowałem w Kazachstanie, do którego Polaków przywożono i wyładowywano prosto w stepie, w którym nie było żadnych warunków do życia. Dzięki tym, którzy przeżyli to wypróbowanie, zachowali tożsamość i dali świadectwo, my, współcześni, możemy przekazywać to świadectwo kolejnym pokoleniom” – portal Znadniemna.pl cytuje słowa Chabrosa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Wy jesteście dowodem zwycięstwa polskiej duszy nad śmiercią, którą Polakom szykowali oprawcy” – mówił z kolei ks. Szemet. W imieniu środowiska sybiraków za zorganizowanie uroczystości dziękowała prezes Oddziału Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych w Lidzie Helena Giebień.

W ramach rozpoczętej 10 lutego 1940 r. deportacji wywieziono do z Kresów Wschodnich około 140 tys. Polaków. Zesłańcy trafili na Syberię i głównie do Azji Środkowej. W latach 1940-41 NKWD zorganizowało jeszcze trzy wielkie wywózki w ramach których z Kresów Wschodnich na odległe obszary ZSRR wywieziono 700 tys. do 1 mln osób.

znadniemna.pl/kresy.pl

 

Polacy na Białorusi uczcili ofiary sowieckich deportacji [+FOTO]
Oceń ten artykuł

Reklama
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz