Związek Polaków na Białorusi zorganizował w Grodnie obchody rocznicy rozpoczęcia wielkich deportacji Polaków w Kresów Wschodnich przez władze sowieckie.

Uroczysta Msza Święta w grodzieńskiej katedrze zainicjowała uroczystości 78 rocznicy rozpoczęcia wywózek Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. W katedrze zjawili się prezes ZPB Andżelika Borys wraz z kierownictwem organizacji, charge d’affaires polskiej ambasady w Mińsku Michał Chabros, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, Sybiracy i członkowie ich rodzin z Grodna i Lidy, a także zaproszona przez ZPB grupa nauczycieli oraz kierowników instytucji oświatowych z Częstochowy. Mszę  koncelebrowali księża z Polski i Białorusi: proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej w Częstochowie ks. Ryszard Umański, ks. Aleksander Szemet, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej na grodzieńskim Augustówku i wikariusz parafii św. Franciszka Ksawerego w Grodnie ks. Aleksander Siemiński.Po Mszy w grodzieńskiej siedzibie ZPB odbyła się akademia poświęcona wielkim deportacjom zarządzonym przez władze Związku Radzieckiego i rozpoczętym 10 lutego 1940 roku. Program artystyczny przygotował młodzież szkolna z Oddziału ZPB w Lidzie pod kierownictwem Zenona Bieńko. Młodzi ludzie śpiewali pieśni patriotyczne, zaś Bieńko recytował wiersze autorstwa własnego i innych poetów.

Po akademii przemówił polski charge d’affaires na Białorusi Michał Chabros. Zaznaczył, że wraz z odchodzeniem świadków historycznych wydarzeń, na kolejnych potomkach spoczywa odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach. „Przed podjęciem pracy na Białorusi, przez pięć lat pracowałem w Kazachstanie, do którego Polaków przywożono i wyładowywano prosto w stepie, w którym nie było żadnych warunków do życia. Dzięki tym, którzy przeżyli to wypróbowanie, zachowali tożsamość i dali świadectwo, my, współcześni, możemy przekazywać to świadectwo kolejnym pokoleniom” – portal Znadniemna.pl cytuje słowa Chabrosa.

Godzien jest robotnik zapłaty swojej (1Tm 5, 18)

Przekaż 50 zł

Zasłużyliśmy na Twoje wsparcie?

„Wy jesteście dowodem zwycięstwa polskiej duszy nad śmiercią, którą Polakom szykowali oprawcy” – mówił z kolei ks. Szemet. W imieniu środowiska sybiraków za zorganizowanie uroczystości dziękowała prezes Oddziału Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych w Lidzie Helena Giebień.

W ramach rozpoczętej 10 lutego 1940 r. deportacji wywieziono do z Kresów Wschodnich około 140 tys. Polaków. Zesłańcy trafili na Syberię i głównie do Azji Środkowej. W latach 1940-41 NKWD zorganizowało jeszcze trzy wielkie wywózki w ramach których z Kresów Wschodnich na odległe obszary ZSRR wywieziono 700 tys. do 1 mln osób.

znadniemna.pl/kresy.pl

 

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz