Związek Polaków na Białorusi zorganizował w Grodnie obchody rocznicy rozpoczęcia wielkich deportacji Polaków w Kresów Wschodnich przez władze sowieckie.

Uroczysta Msza Święta w grodzieńskiej katedrze zainicjowała uroczystości 78 rocznicy rozpoczęcia wywózek Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. W katedrze zjawili się prezes ZPB Andżelika Borys wraz z kierownictwem organizacji, charge d’affaires polskiej ambasady w Mińsku Michał Chabros, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, Sybiracy i członkowie ich rodzin z Grodna i Lidy, a także zaproszona przez ZPB grupa nauczycieli oraz kierowników instytucji oświatowych z Częstochowy. Mszę  koncelebrowali księża z Polski i Białorusi: proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej w Częstochowie ks. Ryszard Umański, ks. Aleksander Szemet, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej na grodzieńskim Augustówku i wikariusz parafii św. Franciszka Ksawerego w Grodnie ks. Aleksander Siemiński.

Po Mszy w grodzieńskiej siedzibie ZPB odbyła się akademia poświęcona wielkim deportacjom zarządzonym przez władze Związku Radzieckiego i rozpoczętym 10 lutego 1940 roku. Program artystyczny przygotował młodzież szkolna z Oddziału ZPB w Lidzie pod kierownictwem Zenona Bieńko. Młodzi ludzie śpiewali pieśni patriotyczne, zaś Bieńko recytował wiersze autorstwa własnego i innych poetów.

Po akademii przemówił polski charge d’affaires na Białorusi Michał Chabros. Zaznaczył, że wraz z odchodzeniem świadków historycznych wydarzeń, na kolejnych potomkach spoczywa odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach. “Przed podjęciem pracy na Białorusi, przez pięć lat pracowałem w Kazachstanie, do którego Polaków przywożono i wyładowywano prosto w stepie, w którym nie było żadnych warunków do życia. Dzięki tym, którzy przeżyli to wypróbowanie, zachowali tożsamość i dali świadectwo, my, współcześni, możemy przekazywać to świadectwo kolejnym pokoleniom” – portal Znadniemna.pl cytuje słowa Chabrosa.

“Wy jesteście dowodem zwycięstwa polskiej duszy nad śmiercią, którą Polakom szykowali oprawcy” – mówił z kolei ks. Szemet. W imieniu środowiska sybiraków za zorganizowanie uroczystości dziękowała prezes Oddziału Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych w Lidzie Helena Giebień.

W ramach rozpoczętej 10 lutego 1940 r. deportacji wywieziono do z Kresów Wschodnich około 140 tys. Polaków. Zesłańcy trafili na Syberię i głównie do Azji Środkowej. W latach 1940-41 NKWD zorganizowało jeszcze trzy wielkie wywózki w ramach których z Kresów Wschodnich na odległe obszary ZSRR wywieziono 700 tys. do 1 mln osób.

znadniemna.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply