Mike Pompeo, Sekretarz stanu USA,  wezwał w piątek na Twitterze do podjęcia akcji przeciwko Iranowi. Polityk pisze, że Marynarka Stanów Zjednoczonych przechwyciła statek z irańskim zaopatrzeniem dla jemeńskich rebeliantów.

Jak podawaliśmy na naszym portalu, Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało o przejęciu broni w czwartek, przy czym samo zdarzenie miało miejsce kilka dni wcześniej. Według oficjalnego komunikatu CENTCOM, w niedzielę 9 lutego br. amerykański krążownik rakietowy klasy Ticonderoga, USS Normandy (CG 60) podczas wykonywania zadań w zakresie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Arabskim zatrzymał i przeszukał  arabski statek żaglowy. Zaznaczono, że operacja odbyła się w zgodzie z prawem międzynarodowym.

“Marynarka Stanów Zjednoczonych przechwyciła statek transportujący 358 rakiet irańskiej produkcji i inne elementy uzbrojenia, w drodze do Huti w Jemenie. To kolejny przykład, że największy sponsor terroryzmu, Islamska Republika Iranu, lekceważy postanowienia ONZ” – mówił sekretarz.

Amerykańskie dowództwo twierdzi, że wiele z tych systemów uzbrojenia jest identycznych z zaawansowanymi sztukami i elementami broni, jakie w końcu listopada ub. roku został przejęte na Morzu Arabskim przez inny okręt U.S. Navy, niszczyciel USS Forrest Sherman. Ustalono, że broń ta pochodziła z Iranu i była przeznaczona dla bojowników Huthi w Jemenie, wspieranych przez Teheran. USA uznają to za złamanie zakazu dostarczania im broni.

“Świat musi odrzucić irańską przemoc i pracować nad odnowieniem embarga na sprzęt wojskowy dla Iranu” – przekazywał na Twitterze.

Jak już pisaliśmy, tego samego dnia, Javad Zarif, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu, informował na Forum Bezpieczeństwa w Monachium, że jego państwo jest gotowe do powrotu do przestrzegania warunków umowy z 2015 roku, jeśli kraje europejskie zrekompensują straty zadane przez amerykańskie embarga.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Huti to ruch polityczno-wojskowy jemeńskich szyitów, pozostający w konflikcie z Arabią Saudyjską. To właśnie Huti wzięli na siebie odpowiedzialność za zeszłoroczny atak na saudyjskie rafinerie. W ostatnich latach okręty wojenne USA przechwytywały i zajmowały irańską broń, która najpewniej miała trafić do tego ruchu.

Twitter/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply